Predsednik Hrvatske Zoran Milanovićje u emisiji "Točka na tjedan" za televiziju N1 ocenio da je "do devastacije srpskog naroda u Hrvatskoj došlo zbog Beograda".
Na pitanje o proslavi vojne akcije "Oluja", Milanović je rekao da joj se daje mitski značaj.
"Mislim da proslava treba biti i u Zagrebu", rekao je Milanović.
On je istakao da bi bilo dobro da Boris Milošević iz Samostalne demokratske srpske stranke (SDSS), koji je izabran za potpredsednika nove hrvatske vlade premijera Andreja Plenkovića, dođe u Knin i da bi ga on rado tamo video.
"Mislim da je to gest na gest. E sad, hoće li on biti u stanju, imaju li kolege iz SDSS-a želudac za to. Namerno sam rekao tu reč, oni imaju problem s tim", kaže Milanović za N1 i dodaje:
"U manjim delovima srpskog naroda to se gleda kao katastrofa, progon i genocid, a priča je malo komplikovanija i mislim da tu Hrvatska može biti ponosna u svemu kako je to planirano, kako je odrađeno, a nakon toga je bilo grešaka kojih smo svesni i za koje je plaćena cena".
On je dodao i da bi bilo dobro da i poslanik i predsednik SDSS-a Milorad Pupovac dođe u Knin.
Hrvatska će 5. avgusta obeležiti 25 godina od operacije "Oluja", a centralna proslava svake godine se održava u Kninu.
Sa druge strane, Srbija i Republika Srpska taj dan obeležavaju ceremonijama sećanja na srpske žrtve te operacije i sve Srbe koji su prognani iz Hrvatske tokom operacija "Oluja" i "Bljesak".
Za vojnu akciju "Oluja" pred sudom u Hagu osuđena je samo jedna osoba.
Odluka o početku akcije "Oluja" doneta je na Brionima 31. jula 1995. godine, a na predlog tadašnjeg komandanta sektora "Jug" hrvatskog generala Ante Gotovine.
Na tom sastanku u vili na Brionima predsednik Hrvatske Franjo Tuđman jasno je definisao cilj operacije, poručivši da treba naneti "takve udarce Srbima da praktično nestanu sa ovih prostora".
Vojne planove i strategiju u operaciji "Oluja" osmislila je američka firma MPRI, koja je i obučila hrvatsku vojsku, navodi se u tužbi koju su protiv naslednika te firme, kompanije Indžiliti, pokrenuli u SAD Srbi iz Hrvatske. MPRI su osnovali penzionisani američki generali, a predsednik centra Veritas Savo Štrbac rekao je da je ta firma produžena ruka američke vlade.
Sama akcija počela je 4. avgusta 1995. ofanzivom hrvatske vojske, policije i Hrvatskog vijeća obrane (vojska bosanskih Hrvata) na područja Banije, Like, Korduna i severne Dalmacije, odnosno na Republiku Srpsku Krajinu.
Dan kasnije, hrvatska vojska je ušla u gotovo napušten Knin i razvila hrvatsku zastavu.
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Putin je zbog ovog oružja naredio napad hipersoničnom raketom: Ubijen važan ruski general i 500 Severnokorejaca
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina