Freske srpskih svetitelja u Osogovskom manastiru, koje su nepoznati počinioci preimenovali, vraćene su u prvobitno stanje, saopštila je Demokratska partija Srba u Severnoj Makedoniji
U manastiru, kod Krive Palanke, freske srpskih svetitelja - kralja Milutina, cara Uroša, Stefana Prvovenčanog, Stefana Dečanskog i kneza Lazara preimenovane su u imena vizantijskih careva.
Demokratska partija Srba je objavila da je pre nešto manje od šest meseci podnela zahtev državnim vlastima da freske budu vraćene u prvobitno stanje.
"Danas smo pozvani da se uverimo da je naš zahtev ispoštovan. Ovo vraća nadu da će i neki drugi naši zahtevi i dobronamerni predlozi biti ozbiljno uzeti u razmatranje", naveli su iz Demokratske partije Srba.
Naime, u svetinji iz 19. veka, kojom sada gazduje nekanonska Makedonska pravoslavna crkva, "intervencijom" nepoznatih "autora", sačuvani likovi na freskama, ali su prekršteni, pa su Sveti carevi Uroš i Lazar, i Sveti kraljevi Milutin i Stefan Dečanski "postali" car Vladimir Kievski, Jovan Milostivi, Konstantin Veliki, Nićifor Foka...
"Preimenovanje srpskih vladara-svetitelja na freskama Osogovskog manastira, neshvatljivo je falsifikovanje i prekrajanje istorijskog nasleđa. Prilikom posete manastiru, ostali smo zatečeni primetnim oštećenjem dela fresaka nastalih 1932-1933. godine, na južnom i severnom zidu glavnog manastirskog hrama, koga je polovinom 19. veka zidao čuveni neimar Andrija Damjanov", naveli su tada u "Sponi" - organizaciji Srba u Severnoj Makedoniji.
U apelu se tada navelo da se na ulazu u veliki manastirski hram, na južnom i severnom zidu vide impozantne figure svetitelja i da se na njima raspoznaju bogato ukrašene biserne haljine, carske i kraljevske insignije i lica prepoznatljivih vladara i arhiepiskopa.
Umesto originalnih natpisa iznad likova svetih careva Uroša i Lazara, i kraljeva Milutina i Stefana Dečanskog na južnom zidu, te svetitelja Nikodima arhiepiskopa srpskog i Stefana Prvovenčanog, nalazili su se "novi" natpisi: Sv. car Vladimir Kievski, Sv. car Jovan Milostivi, Sv. car Konstantin Veliki, Sv. Nićifor Foka, Sv. Konstantin Kavasila, arhiepiskop ohridski i Sv. car Justinijan Prvi.
Inače, Osogovski manastir posvećen je Svetom Joakimu Osogovskom, svetitelju iz 11. veka, koji se smatra jednim od prvih slovenskih svetitelja sa ovih prostora.
Prvu crkvu na mestu današnjeg manastira podigao je monah Teofan oko sto godina kasnije, a manastir su kasnije zidali i obnavljali srpski kraljevi Milutin i Stefan Dečanski.
Od sredine 18. veka manastir propada, a u tom periodu izgubljene su i mošti Svetog Joakima.
Sadašnja velika crkva, u kojoj se nalaze freske srpskih svetitelja, zidana je između 1847. i 1851. godine.
(Mondo/Agencije)
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.
Velika pobeda Partizana u Areni: "Zapalio" se Vašington i srušio Fenerbahče!
"Dajte dokaze za krađu, pa idemo zajedno u policiju i tužilaštvo": Direktor ABA lige o pritužbama na suđenje
Crvena zvezda srušila Barselonu usred Katalonije: Kevin Panter predao crveno-belima pobedu na tacni!
Adem Ljajić se vraća u Partizan! Crno-beli spremaju velike promene ove zime
"Reći ću vam sada kakav je čovek Nikola Mirotić": Burna konferencija Mesine, progovorio posle 6 godina ćutanja