• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

MILOŠEVIĆEV VELIKI PLAN ZA BALKAN JE U STARTU PROPAO: Sloba se okrenuo "prijateljskim" vezama kako bi se izvukao

Autor Edin Delibašić

Početkom mračnih devedesetih SR Jugoslavija je bila u potpunoj izolaciji.

U takvim uslovima, jedini prozor u diplomatski svet za Beograd tada je bila Atina. Jedina zemlja Evropske zajednice, današnjeg naziva Evropska unija, koja je održavala diplomatske odnose u punom kapacitetu sa Srbijom bila je Grčka. 

Konstantin Micotakis, bivši ministar spoljnih poslova i premijer Grčke je dolazio na Pale 1993. godine, gde je zajedno sa Slobodanom Miloševićem i Dobricom Ćosićem ubeđivao rukovodstvo Republike Srpske da prihvate Vens-Ovenov plan.

Možda će vas zanimati

 Poznato je da su odnosi između Miloševića i Micotakisa bili veoma prisni tokom devedesetih, a nakon konačnog pada bivšeg predsednika SR Jugoslavije i Srbije, njegov prijatelj je nastavio da ga podržava.

Ti odnosi između Miloševića i Micotakis su bili toliko bliski da je bivši predsednik Srbije i SRJ u jednom trenutku ozbiljno razmišljao o ideji stvaranja konfederacije između Grčke i SR Jugoslavije.

Međutim, ovakav plan je bio nemoguć. Pored toga što nije imao nikakvu osnovu na kojoj bi mogla da počiva ideja, niti je bilo dovoljnih interesa za implementaciju ove ideje. Pored toga, Grčka je bila već u jednoj zajednici, u Evropskoj zajednici pa je i to bila ogromna prepreka ostvarivanju ionako nemogućeg scenarija.

Ipak, to nije sprečilo Miloševića da plan o konfederaciji iznese u javnost.

Milošević javno izneo ideju o jugoslovensko-grčkoj konfederaciji

U ekskluzivnom i intervjuu komercijalnoj grčkoj tv-stanici "Antena" koji je dao juna 1992. godine u Beogradu, upitan o konfederaciji, Milošević je rekao: "Ja sam uveren da bi jedna grčko-jugoslovenska konfederacija bila, siguran sam, faktor velike stabilnosti u regionu, bila bi sigurno u interesu grčkog i srpskog naroda".

"Nas ne vezuju samo istorijske veze i tradicionalno prijateljstvo, već nas vezuju i veoma krupni aktuelni interesi i postojanje jedne takve države na Balkanu, u ovom delu Evrope, ne sumnjivo bi u političkom, i u ekonomskom, i u vojnom, i u svakom drugom pogledu, predstavljalo faktor stabilnosti u ovom delu ove naše planete", rekao je Milošević.

Upitan "zašto to nije predložio" premijeru Grčke Konstantinu Micotakisu, Milošević je odgovorio pitanjem: "A ko kaže da mu nisam predložio?"

Milošević je izjavio da to učinio tokom njihovih poslednjih susreta, a da je to tek sad obelodanjeno.

"Ja ne verujem da bi bilo koji, ni grčki ni srpski političar, mogao da isključi takvu ideju", rekao je Milošević.

Upitan da li bi u konfederaciji vojne snage bile zajedničke, Milošević bi rekao da bi se i o tome "sigurno moralo" razgovarati.

Ideja o jugoslovensko-grčkoj zajednici uglavnom je ostala samo "na rečima", a kako o implementaciji nije bilo moguće ni razgovarati, ona je ubrzo zamrla.

Moguće je da je za Miloševića ideja o zajednici sa Grcima bila rešenje za izvlačenje iz teške situacije u kojoj se našla država koju je vodio u to vreme.

Da je ostvarena, ta zajednica bi bila svojevrstan most između istoka i zapada. Teško da bi se moglo negde krenuti, a da se lako zaobiće ovaj entitet. 

Zajednica bi imala oko 22 miliona stanovnika, Srbija bi imala izlaz na nekoliko mora, ali bi u svakom slučaju bila prst u oku, kako komšijama tako i velikim silama koje po običaju vole da kroje sudbinu manjih država.

Micotakis nastavio da podržava Miloševića

Ubrzo nakon 5. oktobra 2000. godine i konačnog pada Miloševića, Micotakis je u jednom intervjuu rekao da Milošević ostaje njegov prijatelj koga bi opet rado ugostio uprkos svemu što se desilo u Jugoslaviji.

Izvor: YouTube/AP Archive

 U intervjuu za "VIMAgazin" Micotakis je, upitan kako se oseća sada "kada se sve ovo dešava s Miloševićem" rekao da "Milošević još igra ulogu u Srbiji".

"Slučaj Miloševića nije kao slučaj Čaušeskua, otpadnika koga je narod obesio. Milošević je imao uz sebe bar 35 odsto srpskog naroda i zato smatram da će on i ubuduće imati ulogu", rekao je tada Micotakis.

Na pitanje o tome kakav je Milošević koga je dobro upoznao, Micotakis je rekao da je bivši predsednik SRJ "tvrd, inteligentan, ali pre svega efikasan" i ocenio da je "Milošević svoju ulogu igrao pravilno".

(MONDO)

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.

Pročitajte i ovo

Komentari 4

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Александар

35% уз потписе подршке од 2 милиона потписа пред 24.09.2000. Закон силе увек код првог председника СПС, РС и трећег председника СРЈ. Свако је Србе смео да бије. Слоба Србин, Слоба Слобода(???)

Serbia forever

Sad su ponovo Miloševićeve snage na delu....

@Томке

@Serbia forever Паметни!!!

special image