Kao što je MONDO ranije pisao, Sveti Stefan i vila Miločer ovog leta nisu primili goste i nije izvesno da li će se to dogoditi. Kompanija koja upravlja elitnim kompleksom, sredinom maja poslala je radnike na odmor. Od tada je ekskluzivna Kraljičina plaža ponovo dostupna “običnim“ građanima.
Odluci zakupaca da zatvore hotele prethodilo je nekoliko protesta meštana, kada su uklonjene ograde na prilazu hotelima i plažama. Oni su se protivili izgradnji u okviru novog hotela Kraljičina plaža, a tražili su i bezuslovan pristup zakupljenim plažama.
U isto vreme, pravnu bitku za Sveti Stefan vodi porodica Karađorđević koja je 7. aprila 2005. godine podnela zahtev za povraćaj imovine koju su posedovali u Crnoj Gori, a koja je konfiskovana 1947. godine. Oni potražuju vilu Miločer sa okolinom, uključujući i parcele na Svetom Stefanu, dvorac „Leskovac“ u Rijeci Crnojevića i kuću na Cetinju.
Komisija za restituciju u Crnoj Gori donela je dve odluke kojima se zahtev za povraćaj imovine odbacuje, prvu 2007. i drugu 2012. godine, navodeći u obe da se Zakon o restituciji ne može primeniti na ovaj konkretni slučaj. Nakon žalbi Karađorđevića, oba puta je sud u Crnoj Gori poništio ove odluke i vratio postupak Komisiji za restituciju gde je još u toku. Činjenica da je postupak u toku ”zabrinjava”, kaže NJ.K.V. prestolonaslednik Aleksandar, ali dodaje da ovo pitanje političke volje.
“Kada pogledamo slučajeve drugih kraljevskih porodica, koje su se nalazile u sličnoj situaciji, možemo videti da je moguće naći pravično rešenje. Samo ću dati primer Rumunije gde su dvorovi, kraljevski domeni, zemljište i još mnogo toga vraćeni kraljevskoj porodici Rumunije, što je u potpunosti u skladu sa, pre svega, Evropskom konvencijom o ljudskim pravima kao i drugim zakonima, i, najzad, sa zdravim razumom – ako je nekome nešto nepravedno oduzeto, jedini pravičan ishod je da to bude i vraćeno! Ali, ono što se mora reći je da je to moguće samo onda kada u zemlji postoji sistem koji je dovoljno zreo da učini pravu stvar”, kaže NJ.K.V. Aleksandar Karađorđević.
U vezi sa slučajem Karađorđevići, predsednik opštine Budva Marko Bato Carević, kaže da država mora da vrati imovinu koju je bespravno oduzela.
„Karađorđevići vode postupak protiv države i oni će dokazati da je imovina na Miločeru njihova, ali taj proces se odvija mimo opštine Budva. Karađorđevići traže da im se vrati njihova imovina, a ne traže naknadu štete. Manje je bitno koliko to sve vredi, oni samo hoće svoju imovinu nazad, to im pripada po zakonu. U svakoj ozbiljnoj državi koja kuca na vrata EU, u predpristupnim pregovorima se kaže da je vladavina prava zagarantovana, pa zato treba biti pravedan“ naglašava Carević.
Porodica Karađorđević je, kako kaže, sve pošteno platila Paštrovićima.
„To je prezime čija se istorija vezuje za Sveti Stefan. Iste te Paštroviće je država angažovala da rade na ovom prostoru, da bi ostvarili profit na izgradnji objekata, ali na tuđoj imovini. Država mora da vrati ovu imovinu i to je sve zakonski čisto i jasno. Sada je, međutim, politika umešala prste, pa je sve prešlo u spor između porodice Paštrović i Karađorđević. U euforiji stvaranja crnogorske države, vlast je ćutala. Karađorđeviće zato pojedini gledaju kao okupatore i ne žele da im vrate ono što im pripada. Ipak, ako je država zainteresovana da zadrži tuđe, onda treba pošteno da im plati“, smatra Carević.
(MONDO/Nova)
Kevin Panter srušio Partizan: Crno-beli se čudesno vratili, ali onda ih srušio bivši kapiten!
Svetislav Pešić u emisiji izdiktirao spisak Srbije: Pozvao trojicu iz Zvezde, a četvoricu iz Partizana
"U seriji Sablja je izgovorena velika neistina": Vuk Drašković bez dlake na jeziku, pomenuo i pobunu Crvenih beretki
"Pomislio sam da su sve shvatili, a onda ne uradimo najlakšu stvar na svetu": Željko Obradović o Partizanovih 2-7
Željko Obradović o ključnom momentu poraza Partizana: "Moramo to da naučimo, nedopustivo je"