Napad na policiju se dogodio juče tokom protesta protiv ustoličenja mitropolita crnogorsko primorskog Joanikija u Cetinjskom manastiru, nakon čega je savetnik predsednika Crne Gore Veselin Veljović uhapšen, a snimak je podelio potpredsednik Vlade Crne Gore Dritan Abazović. Veljoviću je određeno zadržavanje do 72 sata.
Prema pisanjima crnogorskih medija Veljović je najpre bio srpski nacionalista, zatim vršilac najviših policijskih funkcija u Crnoj Gori, da bi mu juče lisice na rukama stavili oni kojima je godinama komandovao, posredno ili neposredno.
Optužbe na račun Veljovića
Veljovićevu karijeru su obeležile brojne afere. Optuživan je da su za vreme njegovog mandata brojna ubistva zataškana, kao i da je sklopio niz štetnih ugovora o prodaji državne imovine, pišu crnogorski mediji.
Takođe, u publikaciji Fonda za humanitarno pravo, objavljeno je svedočenje bukovičkog muslimana Seifa Osmanagića koje je Veljovića optužio za brutalno maltretiranje ljudi.
"Često smo izvođeni na ispitivanje. Pri tom, policajci su nas tukli čime su stigli: nogama, rukama, palicama, dok se u maltretiranju posebno istakao Veselin Veljović, komandir Specijalne jedinice policije. Jednom prilikom on je meni htio da siječe uši, ali me je tu spasio inpektor Debeljević," tvrdio je Osmanagić u knjizi „Bukovica“, što je Veljović demantovao.
"Apsolutno to odbacujem. O tome je bilo reči i na mom skupštinskom saslušanju. Ti podaci su izmišljeni, a o tome najbolje govori podatak da sam nakon postavljenju dobio čestitke od gospođe koja je glavna u kancelariji Fonda za humanitarno pravo u Pljevljima," kazao je Veljović.
Prema pisanju medija, iza Veljovića je ostao niz nerasvetljenih ubistava, napada na novinare i krivičnih dela kojima je oštećena državna imovina. Među nerasvetljenim zločinima je ubistvo policijskog inspektora Slavoljuba Šćekića 2005. godine.
Takođe, nisu otkriveni nalogodavci i direktni izvršioci ubistva direktora dnevnog lista “Dan” Duška Jovanovića 2004. godine. Za ovaj slučaj Veljović je ustvrdio da je operativno rešen, ali da je i “nepovratno izgubljen zbog profesionalnog nesnalaženja tadašnjeg tužioca”.
U vreme dok je upravljao policIjom, pretučen je novinar Tufik Softić u Beranama 2007. godine, kao i direktor dnevnog lista “Vijesti” Željko Ivanović, iste godine.
Veljovićevom vozaču i šefu obezbeđenja Milenku Rabrenoviću je suđeno zbog pretnji upućenih novinarki Oliveri Lakić. Lakić je 2011. godine pisala o švercu duvana iz fabrike “Tara” iz Mojkovca.
Takođe, bivši policijski službenik Brajuško Brajušković optužio ga je da je organizovao "crne trojke“ - batinaške grupe, koje su navodno prebijale nepodobne novinare i opozicionare.
"Afera Limenka", kamp-hotel "Zlatica"
NVO sektor ga je optuživao i za sumnjive poslove kada je reč o štetnoj prodaji imovine koja je bila u vlasništvu policije i Ministarstva unutrašnjih poslova. Najpoznatija je afera “Limenka” koja je Crnu Goru koštala više od 10 miliona evra na osnovu sudske presude po tužbi Aca Đukanovića, brata predsednika Crne Gore Mila Đukanovića.Đukanović je tužio državu zbog neispunjenog ugovora o ustupanju zemljišta koje je bilo u vlasništvu Uprave policije.
To, međutim, nije jedini loš posao koji se vezuje za njegovo ime. Prema pisanju crnogorskih medija, sumnjičen je i da je imao veze sa sklapanjem ugovora kojim je kamp-hotel "Zlatica" u Podgorici kupljen 2011. godine od biznismena Žarka Burića za čak 8,3 miliona evra, i to kako bi se koristio tokom obuke Specijalne antiterorističke jedinice. Inače, Vlada Crne Gore je baš taj isti kamp-hotel "Zlatica", zajedno sa još dva hotela, prethodno prodala Buriću skoro duplo jeftinije - za 4,7 miliona evra.
Nevladina organizacija Mans, koja se bavi borbom protiv korupcije, tada je, prema pisanju medija, objavila da je Veljović od Burićeve firme kupio luksuzni trosoban stan, i platio tek trećinu njegove vrednosti, a "nakon što je prethodno sklopio štetan ugovor o kupovini kamp-hotela “Zlatica”.
"Afera Šarić"
Za vreme njegovog mandata na čelu Uprave policije, 2011. godine pojavio se falsifikovani listing telefonskih razgovora tadašnjeg premijera Igora Lukšića kako bi bio kompromitovan jer se među pozivaocima našlo i ime narkobosa Darka Šarića, a do danas nije utvrđeno ko stoji iza tog falsifikata. Istovremeno, na adresu Veljovića su stizale optužbe da ga da je Šarić finansirao, ali je on to demantovao.
(MONDO/VijestI)
Mesec dana Partizanovih poraza: Evroligaška sezona već izmiče iz ruku crno-belima
Zamenio Srbiju Bosnom i Hercegovinom, pa doživeo debakl 7:0! Košmarni debi Baždara za novu reprezentaciju
Partizan u ABA mora da dobije pojačanje: Željko mu našao ulogu, da ne bude prvi precrtan!
"Bilo je čudnih odluka...": Drčelić se oglasio nakon poraza Zvezde u Evroligi!
Otac Predrag Popović u nesvakidašnjem izdanju: Evo kako uživa i čime sa bavi kada nije u crkvi