Miloš Rakonjac, v. d. pomoćnika direktora Sektora policije za posebne namene, čovek koji je predvodio filmsku akciju ustoličenja mitropolita Joanikija na Cetinju 5. septembra kaže da, zahvaljujući dobro planiranoj operaciji, u uslovima visokog rizika, nije bilo ozbiljnije povređenih građana Cetinja toga dana.

Rakonjac je bio u helikopteru uz patrijarha Porfirija i mitropolita Joanikija i ističe da mu je bila čast što su osigurali njihovu bezbednost.

"Nije mnogo prošlo, a o ovoj važnoj akciji već se toga puno reklo, što tačnih, što pogrešno interpretiranih detalja akcije. Znate da pravi profesionalci o tome nikad ne pričaju. To je tako...", kaže Rakonjac i dodaje:

"Mogu samo reći da mi je čast bila i veliko zadovoljstvo što smo osigurali bezbednost mitropolita i patrijarha na Cetinju i da, zahvaljujući dobro planiranoj operaciji - u uslovima visokog bezbednosnog rizika, niko od građana Cetinja nije bio ozbiljnije povređen."

Spektakularna akcija, zahvaljujući kojoj je i došlo do ustoličenja mitropolita crnogorsko-primorskog, kako je Kurir objavio nezvanična saznanja, skovana je noć ranije. Bilo je neizvesno da li će ustoličenje moći da se održi i zato je bila važna procena dvojice ljudi - Miloša Rakonjca i Petra Kneževića, v. d. komandanta Protivterorističke jedinice (PTJ).

Rakonjca i Kneževića, koji je bio na Košarama, obučavale su najelitnije američke jedinice - Mornaričke foke, Delta fors i marinci, pa kada su saopštili i preuzeli odgovornost da akciju mogu da sprovedu do kraja, stvar je bila svršena. Do pet časova izjutra, na dan ustoličenja mitropolita, Rakonjac i Knežević su osmišljavali akciju u zgradi vlade Crne Gore.

Za manevar koji će uslediti tek nekoliko sati kasnije nije znalo 70 odsto policije, a uključivao je podizanje tri helikoptera (da bi se zavarao trag), razbijanje barikada građevinskom mašinom iz pravca Budve i živi štit specijalaca pred manastirom.

(MONDO/Kurir)