Predsednici tih partija su takođe podneli ostavku u dogovoru sa odlazećim premijerom. Prema pisanju portala MKD, nakon jučerašnje ostavke Zaeva, ostavku podnosi i cela vlada. Tokom dana bi trebalo da u Skupštini bude održan sastanak šefova poslaničkih grupa kako bi se dogovorili o daljem radu parlamenta.

On je sinoć tokom podnošenja ostavke naveo da je protiv održavanja prevremenih parlamentarnih izbora i da bi nova rekonstruisna vlada mogla da bude proširena još nekim kadrovima.

Zaev je uoči drugog odlučujećeg kruga izbora najavio da bi, ukoliko izgubi u Skoplju, mogao da podnese ostavku na premijersku funkciju, što je i učinio na kraju.

Glavni koalicioni partner SDSM-a je partija Albanaca DUI Alija Ahmetija. Prema nezvaničnim rezultatima Državne izborne komisije, najveća opoziciona stranka VMRO-DPMNE je u drugom krugu osvojila gradonačelničke mandate u 20 opština, SDSM u sedam, DUI u sedam, Alijansa za Albance, Alternativa i Besa po dva mesta, a DPA, GROM i Koalicija LDP-DOM po jedno gradonačelničko mesto, prenosi agencija MIA, dok će konačni rezultati biti poznati tokom dana.

OSTAVKOM PREMIJERA PADA I VLADA

Makedonski Ustav u slučaju ostavke, smrti i trajne sprečenosti premijera da obavlja tu funkciju povlači za sobom ostavku vlade. Prema Ustavu, vladi prestaje mandat raspuštanjem skupštine, ali ona ostaje na funkciji do izbora novog izvršnog organa.

Skupštinski Poslovnik, međutim, predviđa da vlada i premijer mogu podneti ostavku, koja se dostavlja predsedniku skupštine u pisanoj formi i može biti obrazložena. Skupština na narednoj sednici, bez pretresa, utvrđuje da predsedniku vlade, vladi ili ogranku vlade prestaje mandat danom održavanja sednice, prenosi MIA

(MONDO)