Bivši predsednik Hrvatske Stjepan Mesić izjavio je danas da je "država sa svojim institucijama umešana u zataškavanje" brutalnog zločina ubistva porodice Zec u Zagrebu krajem 1991. godine.
"Država je sa svojim institucijama umešana u zataškavanje brutalnog zločina, ubistva oca, majke i devojčice. Hrvatska je dala neko obeštećenje, i to je u redu, a dvoje dece koja su ostala ne traže ništa. Ne može se reći šta njima treba. Njima ne treba ništa, ali nama treba", rekao je Mesić novinarima u Čakovcu, ističući da je nekadašnji nemački kancelar Vili Brant kleknuo pred žrtvama genocida zbog odgovornosti Nemačke.
Upitan o izjavi hrvatskog predsednika Zorana Milanovića koji je povodom 30. godišnjice ubistva porodice Zec, srpske nacionalnosti, rekao da je porodici isplaćena odšteta upitavši "šta još treba", Mesić je odgovorio da bi predsednik u izjavama koje se odnose na zločin i žrtve "trebalo više da vodi računa o tome kakav će biti odraz tih izjava".
Mesić je podsetio da su i njega "prozivali" kada je pomilovao jednog od ubica porodice Zec, Sinišu Rimca, koji je osuđen zbog zločina nad Srbima u Pakračkoj poljani. Mesić je objasnio da mu je u kazni za ratni zločin u Pakračkoj poljani "skinuo godinu dana, jer je pokazao gde su žrtve sahranjene, inače ne bi do njih mogli doći".
U noći između 7. i 8. decembar 1991. godine petoro pripadnika specijalne policije,"merčepovci", kako se zvala jedinica pod komandom Tomislava Merčepa, upali su u kuću imućne porodice Zec u zagrebačkom kvartu Trešnjevka.
Oca Mihajla ubili su u dvorištu, dok su njegovu suprugu Mariju i 12-godišnju ćerku Aleksandru , kao svedoke zločina, odvezli na Sljeme, pucali im u potiljak i bacili ih u jamu za smeće. Oni su po hapšenju priznali ubistvo, ali zbog proceduralne greške tokom istrage, odnosno davanja priznanja bez prisustva advokata, nikad nisu odgovarali za to ubistvo.
Jedan od ubica Siniša Rimac postao je telohranitelj ministra odbrane Gojka Šuška, a 30. maja 1995. primio je orden Nikole Šubića Zrinskog, visoko priznanje za junački čin u ratu, iz ruku tadašnjeg predsednika Franje Tuđmana. Aleksandra, Marija i Mihajlo pokopani su u Gornjoj Dragotinji pokraj Prijedora, rodnom mestu Mihajla Zeca.
Isplata jednokratne novčane pomoći preživeloj deci Dušanu i Gordani Zec od 30. aprila 2004. ostaje jedini čin podrške preživelima od strane Hrvatske, a gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević juče je na Sljemenu odati počast Aleksandri Zec i njenim roditeljima, kao prvi predstavnik Grada Zagreba u poslednjih 30 godina.
(Mondo/Beta)
"Bila sam ponosna, parkirala sam iz prve": Oglasila se poznata doktorka koja je blokirala ulicu u Beogradu
"Krstio sam dete, kad je pop rekao cifru, prenerazio sam se": Drago doživeo šok u crkvi u Vojvodini, tražio fiskalni
Zašto je kralj Aleksandar kobnog 9. oktobra odbio da obuče pancir: Šok saznanja Draškovića o atentatu u Marseju
Problem za Barselonu, dolazi oslabljena u Beograd: Povreda reprezentativca Španije je ipak ozbiljna!
Ovo je pitanje zbog kog je pozlilo dečaku iz "Ribnikara": Postavila ga je majka jedne od žrtava