Da je sve gora situacija sa cenama u regionu, svedoče društvene mreže koje na najbrži način obaveste o promenama sa lica mesta. Na Redditu je postala viralna fotografija iz prodavnice, koja pokazuje vrtoglavo visoku cenu paketa vode u Hrvatskoj.
Za šest flaša vode u paketu treba izdvojiti 101,94 kune – što je više od 1.500 dinara. Na tu objavu su usledili brojni komentari na šokantnu cenu vode.
"Pohlepni idioti. Ukratko","Kako je išlo ono s fleksibilnošću ponude i potražnje? Ima nekih proizvoda oko kojih nisi fleksibilan i platit ćeš ih koliko god koštali. Ili tako nešto", "Nešto kao ruski gas", neki su od komentara na Reditu.
"Za poređenje, cene vode u Španiji. U centru Barselone možeš kupiti litar i po mineralne za 2 kune, što je 35 dinara. U supermarketu. Deset koraka dalje imaš turističku prodavnicu gde ćeš platiti otprilike kao i na ovoj slici iz Dubrovnika. Neko gugla i kupi jeftino, a neko se čudi", komentarišu na ovoj mreži.
"Ovo je definicija predatorstva. Jadni turisti","Video i skuplje. I platio. Brod na reci u Parizu, 0.5l vode 5 eura. Iznenadilo nas sunce, popili svu svoju vodu i onda kupili jednu ovu od 5 eura jer jebiga, nemaš izbora, žedan si i ti je jedina voda u blizini. Takve zajebe jednostavno i ne doživljavam čudno na turističkim mestima, kad sam turist u takvoj destinaciji očekujem da će me svi pokušati da me oderu. Zato više volim manja mesta. Ako živiš u Dubrovniku nećeš tu kupiti vodu. A turista i onako ima previše, ili neka plate masno ili neka idu, gužve su ionako nepodnošnjive, što ih manje to bolje", bili su neki od komentari korisnika.
Inače, u Dubrovniku je od početka godine do 25. juna 2022. godine ostvareno 1.029.182 noćenja, što je u poređenju sa 2021. godinom porast od 411 odsto, stoji u saopštenju Turističke zajednice grada Dubrovnika.
Hleb skup kao svinjetina
Svinjski file je moguće kupiti za 46,99 kuna, što ispadne oko 740 dinara, slanina oko 48 kuna, to je 750 dinara a kockice svinjetine za gulaš potrošač će u platiti oko 45 kuna, 700 dinara. Ono što je neverovatno je što će za neku od posebnih vrsta hleba kupci u Hrvatskoj morati da izdvoje više.
Naime, cene pojedinih "specijalnih vrsta hleba" dostigle su nivo od 50 kuna za kilogram, što je 780 dinara. Na primer, specijalni hleb bez kvasca Zdravko, težak 400 grama, prodaje se za 19,99 kuna, u dinarima 312.
Takođe, domaći hleb sa semenkama nedavno je šokirao jednog potrošača blizu Slavonskog Broda.
"Dakle, 400 grama ovog hleba platio sam 17,99 kuna ili ti 280 dinara što znači da mu je cena po kilogramu 700 dinara. Smatram da je sramotno da našem seljaku otkupljuju pšenicu po tako niskim cenama, a onda hleb u prodavnicama plaćamo ovako mnogo… U Nemačkoj bih sličan hleb platio dva evra, i to nakon poskupljenja", naveo je čitalac Jutarnjeg lista.
Kako je pojasnila direktorka Žitozajednice Nada Barišić, cena hleba porasla je iako je cena pšenice na svetskim berzama trenutno u padu, a sve zbog činjenice da je otkup žetve ove godine za kunu po kilogramu skuplji nego lani. Dodaje da potrošačima i dalje ostaju relativno povoljne cene osnovnih hlebova poput polubelog koji se, tvrdi Barišićeva, može naći po ceni od 7,5 kuna, što je oko 90 dinara za 700 grama pa naviše.
(MONDO)
Partizan razbio Zvezdu i odigrao najbolji meč sezone! Obradovićev tim dominirao, Grobari slavili pred Delijama
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
Uhapšeno 11 osoba zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici: Preti im do 12 godina zatvora
Partizan za 55 dana mora da sakupi milione evra: Rasim Ljajić otkrio koliko crno-beli duguju!
Mondo ukrštenica za 21. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!