• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

NEŠTO CRVENO UBOLO DETE U PLIĆAKU, OTROV KRENUO DA SE ŠIRI! Odmah pozvali Hitnu pomoć, majka ispričala šta se desilo

Autor Sara Gajić

Dečaka (10) je na Rogoznici u Hrvatskoj pod vodom ubo vatreni crv.

 Dečaka u Rogoznici ubo vatreni crv Izvor: MONDO/Predrag Vujić

Na plaži u Rogoznici je došlo do nesreće kada je dečaka (10) ubo crv drečavo crvene boje, poznatiji kao vatreni crv. Sve se desilo kada se igrao u plićaku. Detetova majka je ispričala kako se sve dogodilo, piše 24 sata.hr.

"Šimun je bio u plićaku sa gomilom ostale dece. Crv je ugrizao samo njega. Neposredno nakon ugriza, osetio je jako žarenje te su krenuli plikovi po ruci. Na mestu ugriza bila je gomila malih iglica, kao rasuto staklo i to je širilo otrov. Ja sam ga odvezla u Hitnu pomoć jer se bol počela širiti i ispod pazuha. U Hitnoj su bili jako predusretljivi, dete je dobilo injekciju i kremu protiv opekotina. Ruka ga je pekla i celi sledeći dan, sada je bolje", rekla je mama dečaka.

Izvor: youtube/screenshot/gordana blagojevic

Doc. dr sc. Maja Krželj je prošle sezone objasnila koliko opasan može biti vatreni crv. Ona govori da su opasni utoliko što imaju na sebi sitne iglice, tzv. četinu, a izlučuju i koktel toksina kako bi usmrtili plen, te da nisu opasne životinje koje napadaju ljude niti na njih mogu skočiti.

Inače, vatreni crv može biti dugačak do 35 cm, ali najčešće su veliki 5-10 cm. U slučaju bliskog susreta čoveka s vatrenim crvom najpre treba izvaditi bodlje koje će on zariti u kožu žrtve.

"Jarkih su boja, a u prirodi je to signal drugim vrstama da je reč o otrovnoj životinji pa ih ne diraju. Zbog živih boja i izgleda vatreni crvi su ljudima možda zanimljiviji, pa ih stoga pokušaju uzeti u ruku i dodirnuti. Tad se životinja brani i može povrediti čoveka, pa treba upozoriti kupače i ronioce da im se ne približavaju te da ih ostave na miru", objasnila je dr Krželj.

(MONDO)

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

morski

tako to biva kad brdjani idu na more i nemaju pojma nista o moru. Celo detinjstvo sam provodio na hrvatskom primorju koje obiluje od morskog zivota u plicaku i u takvim okolnostima se nose sandale za vodu u plicaku. Posle sam par puta bio u CG i tam nema u plicaku zaluta po neka zivotinja ali u sustini nema nista. Svaka budala danas ide po svaku cenu na more, a nisu za bolje od plitke bare nastale u zemljanom udubljenju

special image