Za mostarskog preduzetnika Igora Krezića, mnogi su čuli nakon što je Mate RImac, vlasnik kompanije "Rimac automobili", objavio da mu je upravo on pozajmio 300.000 evra, kada je njegova firma 2017. godine bila u ozbiljnim finansijskim problemima. Krezić mu je pozajmio novac, posle samo dva dana poznanstva, a o tome nikada nije želeo puno da govori. Kako je sam izjavio to je bila mala pomoć da Rimac premosti mesec
"Neki su sada 'otkrili' da mi je Igor Krezić pomogao (u stvari, koga lažemo - spasio mi je firmu i sve na čemu smo radili) kada mi je dva dana nakon što smo se upoznali pozajmio 300.000 evra. A on nije neki milijarder - To je praktično sav keš koji je tada imao. Njegovi zaposleni su mu rekli da je lud i da nikada neće videti novac jer ćemo propasti. I nisu bili daleko od istine - šansa da preživi je bila izuzetno mala. Samo oni koji su bili sa njima znaju koliko sam bio očajan i tražio pomoć od svih, čak i čoveka kojeg sam poznavao samo 2 dana.Teško je opisati Igora - koliko je lud i poseban.A za koliko njegovih dela se nikad neće saznati A cela priča o tome šta se tada desilo dostupna je ovde. Prilično poučno...“, napisao je Rimac na Fejsbuku.
A priča je izašla u javnost nakon što je Igor Krezić, u emisiji Aleksandra Stankovića "Vjetar u kosi" otkrio da je "izašao u susret" kolegi iz Zagreba.
"Upoznao sam Rimca dva dana ranije. Razgovarali smo o poslu i on mi je dao neke podatke o svom investitoru. Bilo mi je jasno da je prevarant i da će da ga zajebe i rekli smo mu da ćemo pomoći ako budemo mogli. Par dana kasnije smo se čuli i sreli. Ništa mu nije smetalo. Bio je to mali most da taj mesec prođe kako treba", objasnio je Krezić.
Ranije na zagrebačkoj konferenciji, Rimac je bez zadrške govorio o najtežim trenucima u karijeri. Pričao je o danima tokom kojih je čekao hoće li kompanija koju je osnovao opstati te je spomenuo da mu je 2017. godine pomogao "jedan IT stručnjak iz Mostara".
Rimac ga je opisao kao "čoveka koji prolazi kroz zidove".
A taj čovek osnivač je kompanije NSoft. I vlasnik firmi SPARK, SYNC, Stark Solutions i Rolla. A kad su ga s bosanskohercegovačkog portala Klix.ba pitali o 300.000 evra koje je kao od šale dao Rimcu, odgovorio je bez velikog mudrovanja.
"Čovek je genije i ponosan sam što sam imao priliku da pomognem", kratko je rekao Krezić i dodao da ne želi da od toga "pravi marketing".
Mediji navode da je Krezić vlasnik "trenutno najprofitabilnije firme u BiH", okupio sve svoje radnike, održao im govor, izašao na balkon, popeo se na ogradu i bacio se. I sve je to snimio.
Panika i vrisak šokiranih radnika NSofta zabeleženi su i na Jutjubu. A Krezić je skočio na unapred pripremljen vazdušni jastuk. Pošto je sve objasnio na svom Fejsbuk profilu. I uključivši u sve politiku kojom je u to vreme nekako pokušavao da se bavi.
Krezić je osnovao firmu NSoft 2008. godine u garaži. Vremenom je dostigao više od 200 zaposlenih i jedan je od najpoželjnijih poslodavaca u Bosni i Hercegovini. Osnovna delatnost kompanije je razvoj softvera za kladionice, igre na sreću i razvoj sistema za video menadžment. Ima klijente u 35 zemalja sveta, a 2017. godine, kada je pun preduzetničkog saosećanja platio 300.000 evra Mati Rimcu, konsultantska kuća Deloitte proglasila je Krezićev NSoft za najbrže rastuću IT kompaniju u jugoistočnoj Evropi.
O Kreziću javnost ne zna ništa. U retkim objavljenim člancima pominje se samo da je u IT biznis ušao kao tinejdžer i da je njegova kompanija NSoft doživela ekspanziju nakon što je pristala na saradnju sa Sportradarom, vodećom svetskom kompanijom u oblasti industrije sportskog klađenja.
Ivan Perković, menadžer ljudskih resursa u Krezićevoj kompaniji, svojevremeno je za Večernji list rekao kako je raditi u NSoftu.
"Testirali smo razne modele. Imali smo klizno radno vreme, fiksno radno vreme, pa smanjili radno vreme na šest sati, i razne druge modele sa kojima smo eksperimentisali. Na kraju smo, međutim, ukinuli sva ograničenja i pravila i pustili zaposlene da rade kada žele“, kaže Krezićeva menadžerka.
Želeli su, kaže, da radnicima daju slobodu da obavljaju svoje privatne obaveze tokom radnog vremena, da idu kući na ručak, na primer, ili da vode decu u vrtić, a sve to bez straha da će to neko kontrolisati ili pogrešno protumačiti.
Dodaje da je posao stresan, pa je potrebno naći vremena za zabavu i opuštanje. Krezićevi zaposleni jednom mesečno idu na egzotična putovanja, kao što su Japan, Bangkok. A kad u Mostaru ljeti bude prevruće, svi zajedno idu na odmor.
Posebno uzbuđenje među zaposlenima u NSoftu moguće je osetiti pred Novu godinu kada sve čekaju iznenađujući prijem koji im kompanija priprema mesecima.
Igor Krezić, pre nego što je imao 300.000 evra za pozajmicu Rimcu, radio je za Derbi Bet Shop, koji je, prema podacima iz 2016. godine, Poreskoj upravi FBiH bio dužan nešto manje od 22 miliona konvertibilnih maraka.
Krezić, rođak tadašnjeg ministra finansija i trezora Bosne i Hercegovine Vjekoslava Bevande, razvio je svoj NSoft od propale kompanije Neosoft Computers, dok se kao pravno lice koje je osnovalo kompaniju navodi švajcarski Poverag GmbH. O čemu nije bilo mnogo informacija, pa su je bh. mediji nazvali "misterioznom kompanijom". Za izvršnog direktora Krezićevog Nsofta imenovan je Stjepko Čordaš, sin Davora Čordaša, tadašnjeg HDZ-ovog ministra za izbjeglice i raseljena lica Republike Srpske.
(MONDO)
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Prvo oglašavanje Čede Jovanovića o razvodu: "Nešto se čoveku desi što ne može da sanja, ja sam to doživeo "
Ovo je trudna verenica ubijenog Nikole iz Kaluđerice: Napadači pucali kroz prozor, čula se vriska i škripa guma
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu
Mondo ukrštenica za 22. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!