• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

TURISTIMA U SRBIJI SMETAJU SAMO DVE STVARI! Stranci troše 90 evra dnevno, a jedna stvar ih je posebno raspametila!

Autor Aleksandar Blagić

Republički zavod za statistiku je vršio istraživanje koje je finansirala Evropska unija o turizmu u Srbiji.

 Strani turisti o Srbiji Izvor: YouTube/screenshot/Polychronis Drone

Republički zavod za statistiku je vršio istraživanje koje je finansirala Evropska unija o turizmu u Srbiji. Ceo projekat je vredan 1.200.000 evra i obuhvatio je čak pet hiljada ispitanika. Strani turisti koji su posetili Srbiju su najviše pohvalili osećaj bezbednosti, dok su kritikovali ekološku očuvanost, kao i turističke atrakcije koje nisu prilagođene osobama sa invaliditetom. Profil "prosečnog" stranog turiste u Srbiji je: navršena 41 godina života, posetio/la Srbiju više od tri puta, zaposlen/a ili preduzetnik, putuje sam/a sa partnerom, doputovao/la je kolima ili avionom, zadržao se pet noći sa dnevnim troškom od oko 90 evra, i u Beograd je došao iz poslovnih razloga. Dodaje se da prosečan strani turista uglavnom obilazi Šumadiju i Zapadnu Srbiju.

"Srbija ima zbilja velike potencijale za razvoj turizma, i ono što je važno ima potencijala za razvoj celogodišnjeg turizma. To su priroda, kultura, gradovi, sela, resursi za razvoj sportskog turizma, gastronomija, enologija i drugi”, kaže Zrinka Marušić, ekspert za statistiku turizma.

Strani turisti u Srbiji hvale bezbednost, gostoprimstvo, atmosferu, hranu, prirodu i smeštajne objekte. Zameraju što u manjim mestima nema dovoljno organizovanih izleta i vodiča, a neke atrakcije nisu dobro povezane javnim prevozom, pešačkim i biciklističkim stazama, niti su prilagođene osobama sa invaliditetom. Primećuju da se ne vodi dovoljno računa o zaštiti životne sredine.

Ono što bi po meni predstavnici nadležnog ministarstva, nacionalne turističke organizacije trebalo da urade jeste da sednu sa tim ljudima iz zavodaza statistiku i da sad u tom obilju podataka izvuku druge relevantne informacije, da ukrste podatke, da shvate šta se zaista dešava po nekim pojedinim segmentima - kako u pogledu toga šta raditi u domenu turističke politike i posebno šta raditi u domenu marketinga, jer ono čime želite da upravljate, to morate da merite. Ovo je sjajan način da se to meri”, ističe Bojan Zečević, profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu.

Poslednje turističko istraživanje u Srbiji, urađeno je pre 15 godina, a da bi podaci bili uporedivi sa evropskim, mora da se radi mnogo češće. Svega dva odsto stranih turista u Srbiju dolazi iz medicinskih raloga, uglavnom kod stomatologa ili zbog nekih manjih hirurških intervenicija, a naši su potencijali za razvoj tog vida turizma su veći. To je samo jedan od pokazatelja velikog turističkog istraživanja, a ima ih još mnogo.

Mi ćemo imati na neki način obavezu da svake treće godine realizujemo ovu anketu, verovatno će neki elementi biti malo promenjeni, to će sve da se vidi i da se sazna”, dodaje Boško Trmčić, načelnik u Republičkom zavodu za statistiku.

(MONDO)

Pročitajte i ovo

Komentari 14

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Vijuga

Sad kad izbetoniramo reke i udarimo satelitske antene po manastirima ,turisti ima samo da hrle

DveStvari

Jedna od navedenih stvari i meni smeta: odete u neko mesto u Srbiji i, ako se niste unapred informisali šta tamo ima da se vidi, kako se stiže i niste pošli sopstvenim kolima, mrka kapa i za domaćeg turistu, a kamoli za nekog ko ne govori srpski. Ako odete na neku destinaciju (van Srbije) sa razvijenim turizmom, na svakom koraku imate informacije, nude vam se ture, a po pravilu postoji i neki vid javnog prevoza koji ih opslužuje, čak i ako su izvan gradova. Inače, stvar koja smeta strancima, iako nije pomenuta u članku (znam jer mi se skoro svaki žalio) je što se ovde svuda puši. To više nikom nije normalno. Eventualno se, ako su pušači, u prvi mah obraduju i sa nevericom pitaju "Je l' smem? Da li stvarno smem?" i zaista su srećni kao deca dok za stolom pale prvu, i eventualno drugu cigaretu, ali nakon izvesnog vremena zaključe da im ipak ne prija da je stalno svuda ovoliko zadimljeno.

sta reci....

Ti isti stranci na Ibarskoj magistrali gde ima parking stajalista i gde postoje kontejneri bacaju smece kroz prozor......

special image