Podgorička kompanija "Global TS Montenegro" bivšeg tajlandskog premijera, naturalizovanog Crnogorca i milijardera Taksina Šinavatre, koja je vlasnik dela ostrva Sveti Nikola naspram Budve, nastavila je seriju loših poslovnih godina, pa je minulu završila sa gubitkom od 140.687 eura.

To se navodi u finansijskom iskazu za 2022. koji je dostavljen Upravi prihoda i carina, a u koji su "Vijesti" imale uvid.Time je ukupni gubitak Šinavatrine kompanije sada premašio million, tačnije 1.057.745 eura. Iz godine u godinu, sudeći po finansijskim iskazima, "Global TS Montenegro" posluje u minusu, koji je 2021. bio 86.871, a godinu pre toga 76.096 eura.

Stalna imovina firme ostala je nepromenjena i iznosi 24.720.000 eura, dugoročne obaveze iznose 16 miliona eura, obaveze po osnovu kredita i zajmova od lica koja nisu kreditne institucije su 720 hiljada, obaveze prema dobavljačima 7,9 miliona eura. Troškovi poslovanja, kako piše u finansijskom iskazu, prošle godine iznosili su 99.767 eura, dok je za zarade isplaćeno 48.787 eura.

Ko je Tasin Šinvatra?

Šinavatra (70) je bio član policije, a zatim postao biznismen, kada je 1987. osnovao mobilnu telefoniju "Advanced Info Service i konglomerat za IT i telekomunikacije "Šin Korp", što ga je na kraju učinilo jednim od najbogatijih ljudi na Tajlandu. Osnovao je stranku Tai Rak 1998. godine, a nakon ubedljive pobede na izborima, postao je premijer 2001. godine. Bio je prvi demokratski izabran premijer Tajlanda koji je izdržao pun mandat, a ponovo je izabran 2005. godine ogromnom većinom. Međutim, potom su usledili skandali.

Puč

Taksin Šinavatra je 2006. godine svrgnut pučem sa čela Tajlanda zbog optužbi za korupciju, autoritarizam, zloupotebu vlasti, izdaju i razne kriminalne aktivnosti.

Početkom 2006. optužbe za korupciju su se intenzivirale zbog kontroverzne prodaje "Šin Korpa", koja je bila u vlasništvu porodice Šinavatra i prilikom koje je Taksin optužen za utaju poreza. Optužbe su izazvale niz uličnih demonstracija, koje je Taksin pokušao da zaustavi prevremenim izborima. Opozicija ih je bojkotovala, ali su glasači nezadovoljstvo izrazili s praznim listićima. Bogati Šinavatra iako u egzilu, bez problema je 2007. godine kupio FK Mančester Siti za 81,6 miliona funti. Neko vreme je bio i popularan među navijačima koji su ga zvali "Frenk". Ipak, on nije uspeo da dobije azil u velikoj Britaniji, pa je u septembru 2008. prodao tim investitorima iz Abu Dabija.

Specijalni savetnik vlade u Kambodži, investitor u Crnoj Gori

Najveći period svog egzila je proveo u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, ali je boravio i u Kambodži i Crnoj Gori.Taksin je 2009. godine postavljen za specijalnog savetnika vlade Kambodže i ta zemlja je odbila da ga izruči jer ga smatra žrtvom političkog progona, a to je dovelo do diplomatskog konflikta sa Tajlandom.

Iste godine je dobio i pasoš od Crne Gore kroz program o ekonomskom državljanstvu. Crnogorska policija objasnila je 2010. godine da ne može da uhapsi bivšeg tajlandskog premijera, jer za njim nije raspisana "crvena, međunarodna poternica". On je ubrzo počeo da ulaže u hotelijerstvo, pa je čak kupio i deo ostrva Sveti Nikola. Dobio je i nadimak "Najbogatiji Crnogorac".

Pokušao da proda ostrvo

Kompanija "Global TS Montenegro” je pokušava da proda jugoistočni deo ostrva Sveti Nikola. Više izvora je nezvanično potvrdilo da najbogatiji Crnogorac, čije bogatstvo se prema Forbsovoj listi procenjuje na 1,6 milijardi dolara, želi da proda zemljišni kompleks od tri i po hektara sa manjim kamenim objektima.

(MONDO)