Grupa od šest speleologa iz Pećinskog društva Rakek u subotu je istraživala novootkrivenu Vranjedolsku pećinu kod sela Dolenje u Sloveniji. Na dubini od oko 100 metara u strmoj pećini punoj tesnaca, 33-godišnjoj slovenskoj speleologinji pao je veliki kamen na glavu i slomio joj šlem. Odmah potom se srušila i izgubila svest, prenosi 24ure.

Jedna njena koleginica uspela je da izađe iz pećine kako bi pozvala spasioce u pomoć, dok su ostale kolege ostale uz povređenu speleologinju. Povređena žena je sve vreme u nesvesti i ima tešku povredu glave, ali je stabilno i pod nadzorom lekara i reaguje na bolne draži. Diše normalno sa maskom za kiseonik.

Odmah po dojavi pokrenuta je velika akcija spasavanja u kojoj učestvuje 65 speleologa spasilaca, vatrogasaca, civilne zaštite i izviđača. Stručnjaci tvrde da je pećina izuzetno zahtevna i da je puna uskih prolaza koji moraju biti obrađeni eksplozivom da bi se došlo do žrtve. Blato i nestabilno kamenje stvaraju veliki problem za spasioce, takođe, pećina je neistražena i spasioci prate skicu pećinskih prolaza.

"Predstoji dug put. Svi se nadamo da će naši ekstremni napori biti nagrađeni srećnim završetkom. To je jedna od najzahtevnijih spasilačkih operacija poslednjih godina", napisala je Evropska asocijacija za spasavanje pećina.

U nedelju ujutro na mesto nesreće stigla je nova ekipa koja je zamenila spasioce koji su cele noći pokušavali da dođu do speleologa. Šef intervencije Luka Zalokar objasnio je da je miniranje trajalo nekoliko sati. Morali su da budu veoma oprezni da ne ugroze spasioce.

Miniranjem su proširili tesnac, a kada teren bude spreman, lekari će dati dozvolu da spasioci pokušaju da izvuku povređenu ženu iz pećine. U pećini je postavljen topli šator za sprečavanje hipotermije, a u slučaju da dugo ne uspeju da izvuku speleologinju, planiraju da postave improvizovanu malu operacionu salu.

(MONDO)