Mnogi smatraju da je razlog za skupe cene to što je sezona na hrvatskom primorju kasno krenula. 

"Sezona je kasno krenula, može se reći da još i nije. Kiša, bura, pa i hladni dani, pokolebali su mnoge koji su hteli da dođu na Jadran u junu, pa čak i one koji su odmor planirali za jul. Pre neki dan sam se vratio iz Šibenika. Ušao u more jednom, ma hladno. Osećaju manjak gostiju, najviše ugostitelji, pa sada gledaju kako da na svaki način nadomeste gubitak u kasi. A već su se istošili, radnike doveli, i obezbedili im dobre plate", kaže nam Mirko iz Beograda koji je nedavno bio u Šibeniku, govoreći i o cenama u Hrvatskoj i o sezoni.

Naš sagovornik dodaje da nema na plažama ni Srba koji poslednjih godina tradicionalno pune mesta oko Šibenika i Vodica.

"Svi su pomerili odmore, u ovo vreme plaže su prošle godine bile pune ekavice, sada tek po koji turista iz Srbije", kaže nam Mirko. Domaći kupci u sladoledu, čini se, neće uživati.

Sladoled od lubenice
YouTube 

"Ni slučajno. Zna se da je cena previsoka, ali kupci bi trebalo da pruže otpor. Za našu ekonomsku situaciju, mislim da je preskupo. Ne bi trebalo ići dalje od jednog i po evra, da je to cena i za domaće i za strance. Tako bi se isplatilo svima i da kupe i prodaju", kažu građani.

Tako u jednoj popularnoj poslastičarnici u Splitu, cena sladoleda ispadne čak 5 evra. Vlasnik lokala u blizini Lirim Bajrami smatra da je to mnogo. "Kuglica 3 i po, a slatki kornet evro i po. To je malo preterano.

Da je to ipak malo previše, mišljenja je i Lirim. Smatra da su neki neopravdano podignuli cene. I ja mislim tako, možda su malo preterali sa cenom. Treba staviti normalne cene, ako mi možemo proizvoditi najkvalitetniji sladoled i staviti realnu cenu i za domaće goste, onda mogu svi. Ne treba misliti samo o turistima", kaza je Lirim.

Međutim, ima i onih kojima je sladoled u Splitu jeftin. "Jeftinije je nego u Engleskoj. Haha. l zapravo puno jeftinije nego na ostalim mestima u Hrvatskoj", smatraju Karolin i Ras iz Engleske.

(MONDO/Blic biznis)