Pre 29 godina pripadnici HVO su stalnim granatiranjem srušili Stari most u Mostaru. Za sve Mostarce, pre i nakon rata, Stari most nije predstavljao samo građevinu preko koje se lakše prelazilo, već i mesto susreta, te turistički biser Hercegovine, ali i cele države. Snimak rušenja simbola Mostara kasnije je obišao svet. Sedam godina kasnije, Stari most je rekonstruisan, a godinu dana posle, uvršten je i na listu Uneska zaštićene svetske kulturne baštine. Stari most je izgrađen u periodu od 1557. do 1566. godine, a glavni arhitekta je bio Hajrudin. Za rušenje mosta odgovornim se smatra Slobodan Praljak, bivši general HVO-a koji je popio otrov u haškoj sudnici 2017. godine i tako okončao život.
Pogledajte kako je izgledalo rušenje mosta u Mostaru:
Bura oko Slobodana Praljka se nije tako brzo stišala, a evo šta je povodom rušenja mosta rekao u emsiji "Nedeljom u 2", pre 15 godina. Emisija je emitovana 16. juna 2002. godine, a pored Praljka, gosti Aleksandra Stankovića bili su i novinar Gordan Malić i novinar "Slobodne Bosne" Senad Avdić. Stanković je emisiju započeo pitanjem o Starom mostu, na šta je Praljak odgovorio da ne može da pita nešto o novinskoj temi kojom se nije bavio.
- Stanković: Gospodine Praljak, jeste li vi srušili Stari most u Mostaru?
- SLOBODAN PRALJAK: Uloga emisije je druga. Ako tu temu tako otvorimo, oduzeće nam puno vremena. Osim toga, vi svi znate. Svi, i vi Stankoviću, i gospodin Malić zna, i Senad Avdić zna.
- Senad Avdić: Recimo da ja nisam siguran.
- Aleksandar Stanković: Recimo da ja nisam bio pa ne znam.
- SLOBODAN PRALJAK: Ne trebate, ali se bavite tom temom. Ne možete da pitate nešto o novinskoj temi kojom se niste bavili... Bio sam zapovednik HVO-a tog dela, dakle Mostar, 1992. godine i zapovedao sam napad za oslobađanje Mostara koji se danas slavi pod nazivom "Lipanjske zore". Tada sam, s obzirom da je Stari most već bio vidno oštećen i da je postojala opasnost da ga Srbi sruše, kao kulturnu vrednost koja ne pripada ni jednom od dva naroda u celosti, nego pripada i svetskoj baštini, dao sam da ga "oklope" daskama koje se zovu "colarice". To su zapravo "planke", 7 cm debele... Poginula su mi dva momka pri tome. Prvo pitanje glasi: zašto bi general, koji se tada tako trudio da se zaštiti, pod cenu gubitka svojih ljudi, štitio most, njega rušio u jednom trenutku, već kad je odlazio? Drugo pitanje koje biste mogli da postavite: jeste li brojili broj granata koje su pale na taj most kad se rušio? Mogli biste da se pitate zašto su dve kamere bile naštimane i celi taj događaj snimale.
- SLOBODAN PRALJAK: Prava bi novinarska potraga išla za tim da se sazna ko je postavio kamere, čije su to kamere, gde su otišli video snimci toga, zašto je rušenje Starog mosta trajalo toliko sati? Pa biste pitali inženjere može li se most, koji je već bio jako oštećen, srušiti s maksimalno dva tenkovska zrna u sredinu u nekakvo jutro prvi sunčani dan da se zapravo posle ne može saznati ko je. Kada biste odgovorili na sva ta pitanja, onda biste znali ono što već gospodin Malić zna i što zna zapravo većina ljudi koja se tim problemom bavila, da ja s rušenjem Starog mosta nemam ništa.
- Gordan Malić: Ustanovili smo da je tenk 5. vinkovačke brigade granatirao Stari most. Čak i pod pretpostavkom da je prisustvo HV-a u Mostaru pravdano nekim patriotskim dragovoljačkim razlozima, teško je zamisliti da dragovoljac osim nužne opreme kad prelazi granicu, poneo i tenk za svaki slučaj. Ali ja nikako ne mogu da prespavam motiv zbog kojeg bi Muslimani Bošnjaci započeli rat. Vi tvrdite da je to zato što su oni 1992. bili u nekoj vrsti nacionalne katarze koja ih je kolektivno okupljala oko zajedničke ideje da su oni temeljni narod.
- Senad Avdić: Koja ih je terala na kolektivni suicid.
- Gordan Malić: Tako je. Pazite, 1992. oni su u prilično nezavidnoj vojnoj situaciji. Oni su praktično poklani u Podrinju. Oni gube gotovo na svim frontovima od Srba i pokušavaju se zadržati tamo gde mogu. Koji je to racionalni, vojni, politički ili filozofsko-religijski razlog zbog kojeg bi oni započeli rat s drugim narodom i drugom državom u tom trenutku?
- SLOBODAN PRALJAK: Upravo zbog toga što koncem 1992. u tako teškoj situaciji kada se počinje da se raspada vojska i mentalni i politički sklop, oni moraju da imaju pobedu i okreću se protiv Hrvata.
- Gordan Malić: To je potpuno iracionalno i vi tretirate jedan rat potpuno...
- SLOBODAN PRALJAK: Ne, ja ga ne tretiram iracionalno. Ratovi i jesu početak iracionalnog mišljenja kad je racionalno došlo do kraja.
Praljak je u grupi osuđenih Hrvata iz Bosne Hercegovine, kojima je presuđeno za zločine protiv čovečnosti, kršenje zakona ili običaja ratovanja i teške povrede Ženevskih konvencija. Što se tiče opštine Mostar, tužilaštvo je u optužnici navelo da su počinili protivpravni napad na civile, protivpravno terorisanje civila i okrutno postupanje opsadom istočnog Mostara, kao i da su kršili zakon i običaje ratovanja. Slobodanu Praljku je presuđeno 20 godina robije kao načelnik štaba HVO-a.
Haški tribunal je potvrdio da je svih šest optuženika učestvovalo u udruženom zločinačkom poduhvatu koji je iz Zagreba koordinisao Tuđman, sa ciljem etničkog čišćenja "hrvatske teritorije" u Bosni i Hercegovini od muslimanskog stanovništva, a navedeno je da je konačni cilj tog poduhvata bio stvaranje "Velike Hrvatske".
Pogledajte snimak cele emisije u nastavku:
BONUS VIDEO:
(MONDO)
Rapsodija Zvezde, Olimpijakos je pao u Areni: Ovako se ide u plej-of Evrolige!
Pravio haos na utakmici Zvezde, sada joj opet sudi! Evroliga ga vratila u Arenu posle velikog skandala
Ovako će izgledati novi kružni tok u centru Beograda! U sredini sat od 15.000.000 RSD: "To će biti simbol grada"
Zvezda pokazala Evropi da joj je mesto u plej-ofu: Kad imaš igrača koji može sve, pobede se i najbolji!
NOVO NA MONDO PORTALU: Probaj MONDO sudoku, svaki dan u 19h nova igra!