Na portalu MONDO 12. avgusta 2023. godine objavljen je tekst "Snimljena ajkula kod Herceg Novog, turisti zaprepašćeni: Sedeli na obali, kad se zver pojavila u marini! Viđena i ranije". U njoj je navedena netačna tvrdnja da je jedna turistkinja sedela ispred hotela u Meljinama i pored marine snimila ajkulu kako pliva uz samu obalu. Na navedenom snimku je bila riba lampuga, koja je apsolutno bezopasna po ljude.
Ovim putem ispravljamo prvobitnu objavu i prenosimo reagovanje Opštine Herceg Novi i kompleksa Lazure na medijske napise o navodnoj pojavi ajkule pešikan.
"U vezi sa senzacionalističkim vijestima koje su juče i danas osvanule na nekoliko portala iz naših susjednih zemalja, Opština Herceg novi ovim putem reaguju i demantuju navode o pojavi ajkule pešikana, uz pojašnjenje o kojoj se za ljude potpuno bezopasnoj ribi zapravo radi. „Naime, radi se o jednom od mnogih snimaka koji su nastali 21. juna ove godine, kada je u akvatorijum naše marine došao rijedak gost. Radi se o ribi zvanoj Lampuga, koja je pelagijska riba, a koja iako živi u cijelom Jadranu, može se reći da je veoma rijetka riba. Ima izduženo tijelo spljošteno na bokovima i prekriveno sitnim ljuskama. Ona je izuzetan plivač i po prirodi grabljivica ali apsolutno bezopasna po ljude. Hrani se isključivo sitnom plavom ribom koja pliva po površini što se može videti na svim snimcima koji su tada nastali - prije mjesec i po dana. Na opštu radost svih prisutnih turista i mještana, ovaj primjerak Lampuge se kod nas zadržao oko pola sata i sve vrijeme je plivala po površini loveći sitniju ribu. Njeno prisustvo je prijavljeno Institutu za biologiju mora, koji prati kretanje i migracije svih rijetkih vrsta koje posjete naš prelijepi zaliv“, navode iz kompleksa Lazure „Svi ste dobrodošli u naš Herceg Novi, da se lično uvjerite kako izgleda i koliko je siguran, nedavno proglašeni šesti najbolji primorski grad na svijetu", zaključuje u reagovanju sekretar za turizam, ekonomski razvoj i investicije Opštine Herceg Novi, Nenad Vitomirović.
(Mondo/Kurir)
Zvezda u drami pobedila Partizan i odbranila Kup: Mekintajer doneo petu "Žućkovu levicu" u nizu
Da li je ovo ključni detalj finala Kupa Radivoja Koraća? Snimak otkriva zašto je Obradović pobesneo
"Nisu igrači odlučili finale, znamo svi o čemu pričamo": Obradović siguran da je i navijačima Partizana jasno
"Ako se bilo šta loše desi, odgovorni su Partizanov predsednik i trener": Čović se još jednom oglasio pred meč
"Tebe i takvih kao ti se niko ne plaši, Partizan ima preča posla od Kupa": Mijailović oštro odgovorio Čoviću