Evropska unija traži od Hrvatske da izbriše privilegiju oslobadjanja Katoličke crkve i ostalih verskih zajednica u Hrvatskoj od poreza kod uvoza doniranih stvari iz inostranstva, piše Jutarnji list.

EU zahteva od Hrvatske vlade da u potpunosti izbriše paragraf Zakona o pravnom položaju verskih zajednica u kome se kaže da verska zajednica ne plaća carinu i porez na predmete koje prima od stranih verskih zajednica i drugih stranih pravnih i fizičkih lica koja verskoj zajednici, odnosno njenim sveštenicima i drugim verskim službenicima služe za obavljanje verskih poslova.

Hrvatska vlada je primila zahtev i uskladiće ga s evropskim normama, jer u EU, kojoj će i Hrvatska uskoro pripadati, ne postoji takva porezska i carinska povlastica.

Kad Hrvatska postane članica EU, sve što će dolaziti van njenih granica biće ocarinjeno i oporezivo, preneo je Jutarnji list izvor u vladi.

Crkva i ostale verske zajednice u bivšim komunističkim zemljama imale su slične privilegije oko carina i poreza, što se tumačilo pravom na verske slobode. Najveći deo pomoći, baš kao i u Hrvatskoj, dobijale su iz evropskih zemlja s prostora današnje EU, pa su s ulaskom u EU ostale bez tih privilegija.

Katolička crkva i ostale veće verske zajednice nisu htele da komentarišu zahtev EU dok ne dobiju službenu informaciju.

(Tanjug)