Obišli smo Postojnsku jamu u Sloveniji, pećinu u kojoj živi čovečja ribica. Evo kako smo se proveli! Postojnska jama je pećina u Sloveniji, nalazi se pedesetak kilometara od Ljubljane i prava je destinacija za ljubitelje prirode. Ova pećina predstavlja podzemni "muzej" stalaktita i stalagmita formiranih tokom miliona godina, a u njoj živi i ugrožena čovečja ribica.

Obilazak Postojnske jame koštaće vas oko 30 evra, i za taj novac ćete dobiti nezaboravno iskustvo ako volite pećine, speleologiju, i prava umetnička dela koja je priroda klesala kapima vode, tokom miliona godina.

Obilazak počinje vozićem koji posetioce Postojnske jame vozi desetak minuta, do dubine od nekoliko desetina metara pod zemljom. Kada je 1872. započeo svoju prvu vožnju, bio je prvi pećinski voz na svetu! Vozi kroz uzane tunele u kojima ćete se malkice i uplašiti, naročito ako ste visoki, jer deluje kao da će vozić jedva proći ispod kamenog svoda.

A potom se pred vama otvaraju džinovske kamene "dvorane" prepune stalaktita i stalagmita, osvetljene lampicama ili čak staromodnim lusterima od Murano stakla. Ni slučajno ne dižite ruke iznad glave, kako biste napravili savršenu fotografiju Postojnske jame - na ovo će vas upozoriti i vodiči, ali se mnogi posetioci zanesu gledajući lepotu pećine, pa u poslednjem trenutku shvate da bi trebalo da se sagnu ili spuste ruke.

Postojnska jama u Sloveniji (3).jpg
Mondo 

Četrdesetak minuta ćete šetati Postojnskom jamom u društvu vodiča, grupe su podeljene po jezicima na kojima žele da saznaju više o ovoj pećini. U njoj temperatura nije iznad desetak stepeni Celzijusa, pa obavezno ponesite toplu odeću čak i ako posećujete Postojnsku jamu leti. Preporučuje se i obuća koja je udobna i ne kliza se, jer ćete sve vreme hodati po vlažnom kamenu koji je vekovima glancala voda.

Postojnska jama ima i "špageti dvoranu" u kojoj tanki stalaktiti izgledaju baš kao popularna italijanska testenina, kao i "dvoranu zastava" u kojoj kamene tvorevine izgledaju kao tanka, delikatna tkanina koja visi - samo što se ne zanjiše na vetru.

U Postojnskoj jami boravi i famozna čovečja ribica (proteus), endemični repati vodozemac koji boravi u pećinskim vodama. Čovečja ribica pre više stotina godina smatrana je "potomkom" zmaja iz pećine, kojeg po legendi ljutita zver izbacuje zajedno sa vodom iz svog prebivališta. Jedini je evropski vodozemac koji živi u pećini, i spada u ranjive vrste na skali ugroženosti.

Čovečja ribica je za ljubitelje prirode nezaobilazna atrakcija u Postojnskoj jami. Odrasli i mladi primerci mogu se posmatrati na velikom ekranu u pećini, dužine su oko 30 centimetara, kreću se vijuganjem kao zmije, i posetioci ne smeju da im prilaze.

Pred kraj obilaska Postojnske jame, u svečanoj tišini vodiči pokazuju akvarijum u kojem boravi čovečja ribica. Ovaj deo nije osvetljen, jer pećinski vodozemac ne voli svetlost i oduševljeni posetilac koji fotografiše sa blicem može da poremeti njegov životni ciklus. Najstrože je zabranjeno fotografisati čovečju ribicu čak i bez blica, ali smo se uverili da se mnogi posetioci oglušavaju o to pravilo dok su vodiči zauzeti razgovorom.

Postojnska jama u Sloveniji (5).jpg
Mondo 

Oduševića vas Brilijant, beli stalagmit visok pet metara. U trenutku obilaska koji će klaustrofobičnima potencijalno biti najproblematičniji, nalazite se na dubini od 120 metara pod zemljom.

Kraj obilaska Postojnske jame je kod jedine pećinske pošte na planeti! Otvorena je krajem 19. veka, i još uvek iz nje možete poslati razglednicu i javiti se dragim ljudima iz zaista jedinstvenog mesta. Nakon prolaska kroz poštu koja je ujedno i prodavnica suvenira, vozić vas vraća nazad u "stvarnost".

Postojnska jama otvorena je svakog dana, čak i praznicima. Pogodna je za porodične obilaske, i prilagođena posetiocima sa poteškoćama u kretanju. Vodiči govore slovenački, engleski, italijanski i nemački, dok je audio-tura dostupna na čak 17 jezika.

BONUS VIDEO:

"PEĆINA SEDAM LOPOVA" POD TREBJESOM U KOJOJ SE KRILA NAJVEĆA KOLIČINA STAROJUGOSLOVENSKOG NOVCA! MONDO/Teodora Orlandić i Miloš Miranović

 (MONDO)