• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

NOSI NAZIV RESAVSKA LEPOTICA I PRAVO JE ČUDO PRIRODE! Najveća i najstarija pećina u Srbiji, duga preko 4,5 km

Autor Aleksandra Virijević

Resavska pećina, smeštena u Centralnoj Srbiji, pravo je čudo prirode.

 Resavska pećina je najveća i najstarija pećina u Srbiji Izvor: Shutterstock

Najlepša i najveća pećina u našoj zemlji jeste Resavska, koja je duga 4,5 kilometara. Nalazi se u blizini Despotovca, u krečnjačkom brdu zvanom Babina glava. Pećina krasi Centralnu Srbiju i mnoge oduševljava svojim izgledom.

Ona je pravo čudo prirode, a ujedno i jedna od najstarijih ispitanih podzemnih svetova. Detaljno je istraženo 2830 metara, a za posetioce je uređeno oko 800 metara.

Stara preko 80 miliona godina

Resavska pećina jeste najstarija u Srbiji, a procenjuje se da je nastala pre više od 80 miliona godina. Čak 45 miliona godina stari nakit, koji se nalazi unutar pećine, svedoči o bogatom nasleđu ovog podzemnog čuda. Stalaktiti i stalagmiti pećine doprinose njenom impozantnom i mističnom izgledu. Mnogi neće ostati ravnodušni kada posete ovo čudo prirode, naspram koga će se, sa obzirom na ogroman prostor u njoj, osetiti sićušno. On posetiocima pruža neverovatno iskustvo. Šetajući kroz prostrane dvorane i uske prolaze, možete se upoznati sa neviđenim lepotama stena i pećinskog nakita koji čine ovaj podzemni lavirint.

Unutrašnjost pećine obiluje brojnim i raznovrsnim dvoranama, kanalima, galerijama, stubovima, stalaktitima, stalagmitima, draperijama i okamenjenim vodopadima. Po bogatstvu i raznobojnosti nakita Resavska pećina opravdano nosi epitet resavske lepotice.

Otkrivena pre 62 godine

Za pećinu su znali samo čobani koji su se sklanjali od nevremena sa stadima ovaca. Jedan od lokalnih pastira je otkriva 1962. godine kada je ispričao za njeno postojanje planinarima iz Svilajnca. Detaljno su je ispitali novosadski speleolozi, na čelu sa dr Jovanom Petrovićem. Radovi na uređenju pećine su trajali 10 godina,  za posetioce je zvanično otvorena 22. aprila 1972. godine. 

Kresi je najlepši pećinski nakit

Raznovrsan pećinski nakit, zbog koga je i dobila naziv pećinske lepotice, počinje od samog ulaza koji se nalazi na 485 metara nadmorske visine. Najstariji nakit može se pohvaliti starošću od 45 miliona godina. Nastao je rastvaranjem kalcijum karbonata, čija boja zavisi od minerala kroz koje voda prolazi, pa se tako on javlja u tri boje, crvenoj, žutoj i beloj. Najzastupljenija je crvena boja koja potiče od oksida gvožđa, bela nastaje od kristalnog kalcijuma, a žuta od primesa gline.

U pećini se nalazi nekoliko dvorana, a posetioci spiralnim stepenicma prolaze kroz njih i uživaju i magičnim prizorima. Ovaj put prolazi kroz različite dvorane na dva nivoa, a najniža tačka do koje dolaze posetioci nalazi se na 405 metara nadmorske visine.

Neke od dvorana koje se obilaze u gornjoj galeriji su: "Dvorana sraslih stubova ili kolonada" koja je ime dobila po stubovima srasli od poda do tavanice, "Dvorana košnica" nazvana po tri stalagmita koja podsećaju na prvobitne košnice trmke, koja ima tavanicu ispunjenu belim cevčicama koje podsećaju na pokošenu livadu. Ona je sa trećom dvoranom, "Predvorje istorije" spojena kanalom crvenih breča koga u našoj zemlji ima samo u Resavskoj pećini. Ova dvorana dobila je naziv po tome što je u njoj nađen alat, lobanja polarne lisice i ognjište praistorijskog čoveka.

Izvor: Shutterstock

Kraćim kanalom, koji je naknadno probijen, dolazi se do "Staze okamenjenih vodopada" sa "Orguljama". Dvorana je veom akustična, a mogu se videti i dva kristalno bela kipa nazvani "baba" i "deda". Tunel dalje vodi do četvrte "Koncertne dvorane" u kojoj se nalazi pećinski nakit poznat kao "Obešena ovca" i "Stopala slona". U okviru ove dvorane nalazi se kip majke sa detetom koji je ujedno i zaštitini znak Resavske pećine.

Pečinu krasi i "Bobanova dvorana" koja je pozicionirana iza "Koncertne dvorane". Naziv je dobila po sinu doktora Petrovića koji je, kao devetogodišnji dečak, prvi kročio u ovu dvoranu i hrabro silazio sa speleolozima tokom istraživanja pećine. Posebnu pažnju privlače i podzemna jezera koja se mogu naći u nekim delovima pećine. U mirnim i bistrim jezerima ogledaju se stalaktiti dajući neverovatan prizor.

Stanište brojnih životinjskih vrsta

Pored svoje prirodne lepote, Resavska pećina je i dom brojnim životinjskim vrstama, uključujući retke i ugrožene. Nizak nivo svetlosti i konstantna temperatura daju idealne uslove različitim životinjskim vrstama koje su se prilagodile na život u mraku. Tako posetioci mogu imati priliku da vide slepe miševe, šišmiše, pa čak i koloniju retkih paukova koji naseljavaju ovaj jedinstveni ekosistem.

Zasigurno da ova pećina nikog neće ostaviti ravnodušnim. Zbog toga gotovo da nema čoveka koji nije želeo da se uveri u ovu njenu lepotu i magičnost. Ono što vas sigurno očekuje u Resavskoj pećini jeste nezaboravna avantura koja će u vama probuditi istraživački duh.

BONUS VIDEO:

Pogledajte

03:30
PEĆINA STARA PREKO 80 MILIONA GODINA U SRCU SRBIJE! Resavska pećina ima nešto što se retko viđa u SVETU!
Izvor: Espreso
Izvor: Espreso

(Mondo/A.V.)

Možda će vas zanimati

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Skauzer19

Najveca je Ledena pecina kod Sjenica 7km..ujedno i najlepsa i najstarija

Pa da

@Skauzer19 Mhm, mislim da je godinu dana mladja od Starog Mosta u Mostaru...

special image