• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

MRAČNI, CRNI I DŽINOVSKI OBLACI - PREKRILE IH SUPERĆELIJE! "Njihove struje su se rotirale brzinom od 180 km/h"

Autor Uroš Matejić

Nevreme je poharalo centralni i istočni deo zemlje, a štete se još zbrajaju.

 Superćelija koja iz Hrvatske ide ka Srbiji Izvor: Instagram/192_rs

Mračni, sivi, crni, džinovski oblaci. Ovo je samo deo opisa koji su ljudi davali oblacima koji su u ponedeljak u Hrvatsku doneli grmljavinu, grad i jaku kišu. Nevreme je poharalo centralni i istočni deo zemlje, a štete se još zbrajaju. Prema rečima Zvjezdane Bencetić Klaić, profesorke geofizike na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu, reč je o kumulonimbusima, prenosi 24sata.hr.

"To su oblaci vertikalnog razvoja. Nastaju kada prodor hladnog vazduha dospe do tople podloge. Hladan vazduh ne može da leži na toplom, on se naglo diže i stvara jaku konvekciju, odnosno strujanje. Lako ih je prepoznati jer su jedini iz kojih grmi i pada grad", kaže geofizičarka i dodaje da mogu da se protežu i do 11 kilometara u visinu.

Iz Državnog hidrometeorološkog zavoda navode da kumulonimbusi često rastu iz manjih grudastih oblaka (kumulusa) iznad veoma zagrejane površine i postaju sve viši i viši.

"Na kraju, to je vertikalno visoko razvijen oblak mešovitog sastava iz kojeg grmi i pada grad, ali i kiša, susnežica ili sneg u vidu pljuska, najčešće uz pojačan vetar. Oblak je sličan planini čiji vrhovi nabubre i na velikim visinama se često rastežu i postaju vlaknasti i tada vrh oblaka liči na nakovanj", kažu iz DHMZ-a i dodaju da se na 24-časovnim snimcima vide i oblaci koji su opisani. kao "kumulonimbusi", oblaci polica i zidova i dodaju:

"Polica oblaci su niski horizontalni oblaci u obliku luka koji su 'kao pričvršćeni' za bazu matičnog oblaka iznad njega. Ponekad podseća na razjapljene čeljusti i često ima tirkiznu boju (zbog grada). Zidni oblak se rotira oko vertikalne ose, mnogo je manji i kompaktniji od polica oblaka", kažu iz DHMZ-a i dodaju da su se superćelije razvile nad severnim Jadranom i velikim delom kontinentalne Hrvatske.

"Oni su visoko razvijeni kumulonimbusi koji se sastoje od jedne konvekcijske ćelije (to znači da je u centru kretanje vazduha naviše, a na ivicama nadole) i jedini imaju rotirajuću uzlaznu struju koja može veoma da rotira. brzo, do 50 m/s (180 km/h)", pišu iz DHMZ-a.

BONUS VIDEO:

Pogledajte

01:16
PAO GRAD VELIČINE BEJZBOL LOPTE, METEOROLOZI IZDALI ZASTRAŠUJUĆE UPOZORENJE! Oluja odnela 4 života, zgrade sravnjene sa zemljom!
Izvor: kurir televizija
Izvor: kurir televizija

(Mondo)

Možda će vas zanimati

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Jovana

Glupo pitanje: Da li može da se pokupi sva ta energija iz ovih pražnjenja?

Obrad

Bolje nisu ni zaslužili.

Ona

Ovo nije prirodna pojava, čovek je ovde umešao prste. Ili nam dolaze zadnji dani....

special image