Direktorka Fonda za humanitarno pravo Nataša Kandić rekla je da je to simbolička akcija regionalnog karaktera u kojoj treba da se prikupi milion potpisa a čija je osnovna poruka mladi nisu odgovorni za teško nasleđe za ratne zločine koji su počinjeni, ali da imaju pravo i obavezu da traže odgovore.

Kandić je ukazala da će simbolični potpisi podrške zajedno sa Predlogom Statuta REKOM-a koji je usvojen 26. marta biti predati svim parlamentima u regionu, od kojih će se tražiti osnivanje komisije.

Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić rekao je da je podržao akciju jer "živi na prostoru koji je nekada bio jedinstven, a koji se raspao u užasu sa mnogo zločina i koji je ostavio posledice kojih se moramo rešiti".

Akcija je počela u 11.55 časova na beogradskom Trgu Republike, kao i u Sarajevu, Ljubljani, Zagrebu, Banjaluci, Prištini, Skoplju i Podgorici.

Medijski koordinator Inicijative za REKOM u Hrvatskoj Eugen Jakovčić rekao je za Tanjug da se ova akcija u Hrvatskoj, za razliku od drugih zemalja u regionu, odvija u "specifičnoj situaciji zbog objavljivanja haških presuda i reagovanja na njih".

Akcija skupljanja potpisa odvija se i u BiH, u oba entiteta te države, Sarajevu, Banjaluci i Tuzli.

U Federaciji BiH nosioci kampanje su Omladinski resursni centar Tuzla, dok u Sarajevu Demokratski omladinski pokret koordinira volontere i prikupljanje potpisa.

Koordinator inicijative za REKOM u Crnoj Gori Mirela Rebronja objasnila je da će građani do 6. juna moći da se potpišu na pultovima u Podgorici, ali i u ostalim gradovima, o čemu će biti informisani posredstvom medija.

REKOM su do sada podržali predsednici Srbije i Hrvatske Boris Tadić i Ivo Josipović, Skupština Crne Gore, Evropska komisija i Evropski parlament, kao i brojne javne ličnosti u regionu.

(Tanjug)