• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Hag hvali Hrvatsku i traži dnevnike iz Oluje

Hrvatska ispunjava sve zahteve Haškog tužilaštva za pravnom pomoći, ali nestanak artiljerijskih dnevnika iz operacije Oluja 1995. i dalje ostaje nerazjašnjen, ističe se u najnovijem polugodišnjem izveštaju haškog tužioca Serža Bramerca.

Hrvatska nastavlja pravovremeno i adekvatno da odgovara na zahteve tužilaštva za pomoć i pruža pristup traženim svedocima i dokazima, navodi se u izveštaju koji je Bramerc poslao Savetu bezbednosti UN i o kome će govoriti 6. juna, a čiji sadržaj objavljuju hrvatski mediji.

Bramerc piše i da je svoju administrativnu istragu nastavila i međuresorska vladina radna grupa koja je osnovana u oktobru 2009. kako bi locirala vojne dokumente koji se tiču operacije Oluje koji su traženi za potrebe suđenja hrvatskim generalima Anti Gotovini, Ivanu Čermaku i Mladenu Markaču ili razjasnila njihov nestanak.

Od decembra 2010. radna grupa podnela je tri izveštaja uz specijalni izveštaj iz aprila u kome je zbirno izvestila o svim svojim aktivnostima i nalazima do danas, piše Bramerc i dodaje da "izvestan broj nedoslednosti i pitanja, na koje je ukazano u vezi s nalazima radne grupe u zadnjem izveštaju tužioca ostaje nerešen, a nestanak dokumenata nerazjašnjen".

Haški tužilac napisao je da je haški sud 15. aprila objavio presude Gotovini, Markaču i Čermaku u kojima je proglasio Gotovinu i Markača krivim za zločine počinjene za vreme i nakon Oluje i osudio ih na 24 odnosno 18 godina zatvora, dok je Čermaka oslobodio krivnje i pustio na slobodu.

Brammerc je 4. maja posetio Hrvatsku, kada su ga, prema izveštaju, hrvatske vlasti izvestile da će radna grupa nastaviti svoju administrativnu istragu o nestalim dokumentima koje je prvobitno zatražilo Haško tužilaštvo kao i o drugim dokumentima traženim u nacionalnim postupcima.

Ocena pune saradnje s Haškim sudom jedan je od kriterijima za zatvaranje poglavlja o pravosuđu i temeljnim pravima u pristupnim pregovorima Hrvatske s Evropskom unijom.

Hrvastki mediji objavili su da je predsednik Haškog suda Patrik Robinson u svom izveštaju SB UN u poglavlju o saradnji država regiona, pomenuo samo da su begunci Ratko Mladić i Goran Hadžić i dalje na slobodi.

Naglasio je da postoji opšta saglasnost među članicama SB UN da ta dvojica srpskih optuženika za ratne zločine neće ostati nekažnjeni, bez obzira kad budu uhapšeni. Od svih država, a naročito onih nastalih na prostoru bivše Jugoslavije, Robinson traži da intenziviraju svoje napore i hitno izruče begunce u Hag.

Bramerc svoj izveštaj započinje s Mladićem i Hadžićem, navodeći da je potraga Srbije za dvojicom preostalih begunaca bila u centru pažnje tužilaštva u periodu na koji se odnosi izveštaj i ističući da tužilaštvo ostaje duboko zabrinuto stalnim neuspehom Srbije da locira i uhapsi dvojicu preostalih begunaca, ističu hrvatski mediji.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image