Skopski list Dnevnik prenosi navode strulnjaka koji smatraju da je koncept čistih etničkih država koji je svojevremeno zagovarao lord Dejvid Oven, zatvoren pre dvadeset godina.

"Još devedesetih godina prošlog veka pao je dogovor da se ne ide ka stvaranju homogenih etničkih država nego na multietnički koncept. Koncept homogenih država u ovom trenutku je nemoguć", rekao je za Dnevnik stručnjak za međunarodne odnose i razvoj Saško Todorovski.

Dnevnik navodi i izjavu direktora Instituta za mir u Vašington Danijela Servera koji je rekao da bi "otvaranjem 'Pandorine kutije' odnosno podelom Kosova, moglo da dođe do nestanka Makedonije".

Potpredsednik Vlade Srbije Ivica Dačić rekao je u intervjuu beogradskom nedeljniku NIN da Kosovo treba podeliti između Srbije i Albanije.

Todorovski smatra da je jedini pravno relevantan koncept onaj za razmenu teritorija i stanovništva, ali je taj koncept i skup i neostvarljiv.

Bivši ambasador Ognen Maleski smatra da celu ideju treba posmatrati u aktuelnom kontekstu i budućim pregovorima Srbije sa EU.

"Kosovo je velika glavobolja Srbiji, a Makedonija ne treba da se uklapa u te koncepte već treba da favorizuje multietnički koncept zemlje", kaže Maleski.

Stručnjaci smatraju da podela po etničkim linijama nije moguća bez učešća međunarodne zajednice, odnosno da se eventualne nove granice utvrde na nekoj međunarodnoj konferenciji. Oni, međutim, ocenjuju da Evropa neće otvoriti to pitanje zato što se onda nameće pitanje zahteva za secesijom Baskije ili Korzike.

"I da dođe do podele, Makedonija treba da jasno i glasno kaže da je van toga i zato treba graditi takvu državnu poziciju", smatra Ognen Maleski.

Profesor političkih nauka na Univerzitetu u Tetovu Imer Ismaili kaže da su makedonski Albanci tu Dačićevu izjavu primili indiferentno i ocenjuje da ona nije vredna komentara.

"Ukoliko to postane oficijelno pitanje, onda svi mi treba da otvorimo oči zato što će to postati balkansko pitanje, zato što je albansko pitanje nacionalno pitanje. Ali, princip vladavine Evrope je nemenjanje granica i demokratizacija društva", kaže Ismaili.

(Beta)