• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Crna Gora: Komšija nikako narkoman i gej

Više od 76 odsto ispitanika CEDEM-a u za komšiju ne žele narkomane, 57 odsto ne želi homoseksualce, 54 odsto osobe zaražene AIDS-om, svaki peti Albance... Protiv održavanja gej parade gotovo 62 odsto anketiranih.

Najveći broj građana Crne Gore smatra da su u Crnoj Gori najdiskimisaniji Romi, dok svaki treći ispitanik je mišljenja da postoji diskriminacija žena, pokazalo je istraživanje javnog mnjenja koje je u saradnji sa ministarstvom za manjine sproveo Centar za demokratiju i ljudska prava iz Podgorice (CEDEM).

Preko 63 odsto anketiranih građana je mišljenja da je diskriminacija Roma veoma ili uglavnom izražena, slede osobe sa invaliditetom, homoseksulaci, starije osobe, nacionalne manjine, dok svaki treći ispitanik ili oko 33 odsto smatra da je to slučaj sa ženama.

Istraživanje o diskriminaciji manjinskih naroda i marginalizovanih društvenih grupa, rađeno za potrebe ministarstva manjina, pokazalo je da 56 odsto anketiranih smatra da je diskriminacija tih društvenih grupa najizraženija pri zapošljavanju, dok je 25 odsto ispitanika mišljenja da je ta pojava najmanje zastupljena u sudskim postupcima.

Više od 76 odsto ispitanika za komšiju ne žele narkomane, 57 odsto ne želi u komšiluku homoseksualce, 54 odsto ne želi osobe zaražene AIDS-om, a svaki peti anketirani ne bi voleo da mu je prvi sused Albanac.

Najmanje šanse pri zapošljavanju imaju Romi i osobe sa invaliditetom, slede starije osobe, homoseksualci, manjine, pa na kraju žene, percepcija je anketiranih građana.

Romi i osobe sa invaliditetom su najdiskrimisaniji i u pogledu zdravstvene zaštite i dostupnosti obrazovanja.

Građani, njih 63 odsto, prepoznali su nevladine rganizacije kao institucije koje najviše rade na zaštiti od diskriminacije, a zatim slede mediji, država i političke partije.

Institucije su najviše uradili u zaštiti i promociji prava žena, mišljenja je 58 odsto anketiranih, dok je oko 48 odsto ispitanika stava da se najmanje uradilo u sprečavanju diskriminacije homoseksualaca.

Gotovo 62 odsto anketiranih je protiv održavanja gej parade u Crnoj Gori što, po oceni metodologa Miloša Bešića, ukazuje da je javnost "intimno diskriminatorski orijentisana prema homoseksualcima".

Pomoćnik crnogorskog ministra za manjine Sabahudin Delić saopštio je da će istraživanje biti korišćeno u kreiranju politike prema manjinskim narodima i marginalizovanim grupama.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image