Zahtev za obnovu postupka ranije je zatražila i Srbija na sastanku ministara pravde Hrvatske, Srbije i BiH u Sremskim Karlovcima, s obzirom na to da je Dakić 26. juna uhapšen na osnovu poternice iz Hrvatske na granici Srbije i BiH i da je u Sarajevu čekao izručenje.

Predsednik Županijskog suda u Karlovcu Ivan Perković izjavio je novinarima da Dakić, kao pravosnažno osuđen za ubistvo trojice policajaca u Budačkoj Rijeci, u blizini Krnjaka, u avgustu 1991, nije pritvorenik, nego osuđenik i zato nikakve pravne radnje u vezi s obnovom postupka ne odgađaju upućivanje na izvršenje kazne.

"Osuđeniku je uručeno rešenje o upućivanju na izvršenje kazne zatvora. On ima pravo da se žali sudiji koji izvršava rešenje, a ako ono bude za njega negativno, i vanraspravnom veću suda u Karlovcu", rekao je Perković.

On je kazao da, "iako po zakonu o izvršenju kaznenih sankcija Dakiću sledi početak služenja kazne, to ne uklanja mogućnost da mu se po zakonu o krivičnom postupku obnovi postupak, jer mu se sudilo u odsustvu".

Advokat Perić je Srni rekao da je Dakić 1991. godine formirao Samostalnu jugoslovensku stranku, a da ga je tadašnji predsednik Vlade SAO Krajine Milan Babić u junu iste godine imenovao za komandanta Teritorijalne odbrane za Baniju i Kordun, ali da su opštinske vlasti Vrginmosta i Vojnića odbile to imenovanje, pa su na tim pozicijama ostali ljudi koji su po ratnom rasporedu vršili te funkcije.

"Nakon toga, Dakić je otišao u Beograd gdje je bio do kraja 1991. godine, nakon čega je na poziv Babića otišao u Knin i do kraja rata vodio Komisiju za istraživanje zločina i genocida", kaže Perić.

Mira Dakić, supruga Mileta Dakića, demantovala je danas da je njen muž bio predsednik ili funkcioner SAO Krajine i tvrdi da je tokom rata u Hrvatskoj bio predsednik Komisije za nestala lica, genocid i ratne zločine.

Poslije isterivanja u akciji Oluja 1995. godine, Dakić postaje predsjednik jednog izbegličkog udruženja i na tom mestu je bio sve do hapšenja.

(MONDO/agencije)