Predsednik Demokratske partije socijalista (DPS) Milo Đukanović izjavio je da inicijativa opozicije da se srpski i crnogorski jezik izjednače u obrazovnom sistemu predstavlja pokušaj urušavanja politike vlasti u Crnoj Gori u oblasti identitetskih pitanja.

On je kazao da se vlast prilikom donošenja odluke da je crnogorski zvanični jezik u Crnoj Gori nije rukovodila statističkim pokazateljima, već iskustvima regiona.

Đukanović je, u intervjuu beogradskoj Televiziji "Košava", koji je večeras emitovala podgorička Televizija "IN", kazao da su sve zemlje nastale raspadom bivše Jugoslavije jezike nazvale imenima novonastalih država.

Prema njegovin rečima, crnogorski nije jezik etničkih Crnogoraca, već jezik države Crne Gore.

Čini mi se da je galama, koju sada opozicija diže o ovoj temi, u stvari još jedan pokušaj urušavanja politike koju vodi aktuelna vlast u Crnoj Gori, a to je politika jasnog definisanja odgovora na identitetska pitanja, kazao je Đukanović.

On smatra da državna politika u narednom periodu mora jasnije definisati i ono što je kulturni i verski identitet Crne Gore, kako bi se zatvorila ta tema.

Predsedništvo DPS dalo je juče punu podršku premijeru Igoru Lukšiću da nastavi pregovore sa opozicijom radi postizanja dogovora o statusu srpskog jezika u obrazovnom sistemu Crne Gore.

Lukšić i predstavnici opozicije nastaviće danas pregovore o položaju srpskog jezika u crnogorskim školama.

To je treći sastanak Lukšića s predstavnicima opozicije, a na prva dva nije postignut dogovor u vezi o upotrebi srpskog jezika u crnogorskim školama.

Lukšić i lideri opozicije tokom dosadašnjih pregovora nisu postigli saglasnost o statusu srpskog jezika u obrazovnom sistemu, što je opozicioni uslov za podršku izbornom zakonu.

Za usvajanje izbornog zakona, to je prvi uslov Brisela da Crna Gora dobije datum pregovora o punopravnom članstvu u Evropskoj uniji, potrebna je dvotrećinska većina u parlamentu.

Opozicija je podršku izbornom zakonu uslovila izjednačavanjem srpskog i crnogorskog jezika u obrazovnom sistemu.

Vanredna sednica Skupštine o izmenama Zakona o opštem obrazovanju ranije je zakazana za 2. septembar.

Socijaldemokratska partija, manja članica vladajuće koalicije, saopštila je ranije da neće podržati predložene izmene Zakona o opštem obrazovanju, kojima je predviđeno da se nastava u ddkolama, pored crnogorskog, izvodi i na srpskom jeziku.

Predstavnici crnogorske vlasti i opozicije dogovorili su tekst izbornog zakona, a parlament će o tom dokumentu raspravljati na vanrednoj sednici zakazanoj za 6. septembar.

Usvajanje izbornog zakona je prvi od sedam uslova koje je Evropska komisija postavila Crnoj Gori za dobijanje datuma pregovora za priključenje Evropskoj uniji.

(Tanjug)