Prema pisanju "Jutarnjeg lista", on je taj zahtev obrazložio teorijom zavere, tvrdeći da je u Srbiji progonjen zbog saznanja o zločinima režima Slobodana Miloševića.

Istražiteljima je u razgovoru nagovestio da bi mogao progovoriti o pozadini nekih zločina pod uslovom da dobije zaštitu od osvete iz Srbije.

Iako nije naveo konkretne pojedinosti tih zločina, Parvinja je, kako se navodi, nagovestio određena saznanja o ubistvu beogradske novinarke Radislave Dade Vujasinović koja je 8. aprila 1994. pronađena mrtva u svom beogradskom stanu i nekim ratnim zločinima što su ih počinile srpske paravojne snage u Vukovaru 1991. godine.

Paravinja se, iako osumnjičen za ubistvo, i dalje ponaša kao da je žrtva zavere i odbija bilo kakvu povezanost sa tim zločinom, što se uklapa u njegov psihoprofil.

"Intelektualne sposobnosti su mu na nivou gornjeg proseka, patološki je lažljivac, manipulator i agresivac bez osećaja krivice i kajanja. Emotivno je hladan, egocentričan, neiskren i dovoljan sam sebi. Ponašanje mu je rizično i nepredvidivo", napisano je, između ostalog, o njemu.

Paravinja se sličnom taktikom od optužbi za silovanje 2007. branio i u Sloveniji, gde je uhapšen na snovu poternice iz Srbije. Poslednjih dana Paravinja je, preko zatvorske administracije, uputio zahtev vrhu hrvatske policije u kome traži razgovor u "četiri oka" sa jednim funkcionerom Uprave policije.

Zahtev nije obrazložio, tražeći da sve bude obavljeno bez prisustva njegovog advokata. No, istražni sudija Županijskog suda u Šibeniku Igor Ninić odbio je taj Paravinjin zahtev.

"Možda je to bio poslednji pokušaj optuženog ubice i silovatelja da se nagodi s hrvatskim vlastima ili da konačno progovori o zločinima koje je počinio ili im je, navodno, bio svedok", piše "Jutarnji list".

(Tanjug)