Iako nisu direktno pozvali građane da glasaju za pristupanje EU, biskupi su im poručili da prilikom izlaska na birališta "odbace strahove i svaku malodušnost i da se hrabro otvore zajedničkoj budućnosti".

Biskupi su u poruci naglasili da nije zadatak ni posao crkve da daje direktive kako i s kim će se države povezivati i udruživati, već je njena dužnost da "kao dobra majka i učiteljica" pomogne hrvatskom narodu u "izgrađivanju na hrišćanskim i humanim načelima zajedništvo u kome se nalazi".

"Svesni smo da je odluka o ulasku u evropsku zajednicu naroda po mnogo čemu dalekosežna i razumemo strahove mnogih da bi nam to moglo ugroziti suverenitet i naročito nacionalni identitet", ističe se u poruci, uz uverenje da će ta opasnost postati realna samo ako građani ne budu dovoljno držali do svoje suverenosti, kulture, jezika, nacionalnih dobara i svega onoga po čemu su to što jesu.

Do sada su sve parlamentarne stranka pozvale građane da se 22. januara izjasne za priključenje Uniji, sa izuzetkom Hrvatske stranke prava dr Ante Starčević, čija predsednica Ruža Tomašić smatra da u kampanji nije rečeno šta sve čeka Hrvatsku kad uđe u EU i traži da se referendum odgodi. Sindikati su, takođe, pozvali građane da s izjasne za pristupanje EU.

Protiv ulaska u EU zalaže se i nekoliko vanparlamentarnih stranaka i udruženja okupljenih u "Veće za Hrvatsku - ne u EU", koji su u subotu imali i protestni skup. Po anketi koju su oni naručili, protiv ulaska Hrvatske u EU je 57,2 odsto građana.

Prema rezultatima svih ostalih anketa, što je danas izjavila i ministarka spoljnih i evropskih poslova Vesna Pusić, podrška ulasku Hrvatske u EU kreće se od 57 do 61 odsto.

(Tanjug)