Na osnovu te odluke najstarije brodogradilište na Jadranu, Kraljevica, otićiće u stečaj, a za Brodotrogir, kao i za rečki "3. maj", traži se novo rešenje za privatizaciju i restrukturisanje u roku od tri meseca.

Brodogradilište Uljanik iz Pule, koje je u najboljoj situaciji, privatizovaće se prema modelu radničkog akcionarstva i dokapitalizacijom, odlučila je Vlada Hrvatske.

"Hrvatska brodogradilišta su u poslednjih 60 godina bila u vlasništvu države koja je bila odgovorna za sve njihove gubitke i loše poslovanje. Više ne može ostati tako, stvari se moraju menjati, a nemamo vremena za gubljenje", kazao je premijer Zoran Milanović na sednici Vlade.

On je dodao kako je prihvaćena ponuda DIV-a za kupovinu splitskog brodogradilišta jer je procenjeno da ta firma ima znanja, energiju i upornost da se bavi brodogradnjom.

Potpredsednik Vlade Radimir Čačić je objasnio da je ponuda jedog od najbogatijih Hrvata, Danka Končara odbijena jer su ponuđena sredstva osiguranja bila neprihvatljiva.

Čačić je rekao da brodogradilište Kraljevica ima sve uslove za pokretanje stečaja - od prezaduženosti do velikoga akumuliranog gubitka.

Za Splitsko brodogradilište, kao i dva druga, svojevremeno je bi zainteresovan srpski biznismen Filip Cepter.

(Beta)