U Hrvatskoj se vodi istraga u "aferi Patrija", oko korupcije u nabavci oklopnjaka iz Finske.

Kako je Stjepan Mesić naveo u izjavi za javnost, suočen sa "sve brojnijim, neretko tendencioznim, jednostranim i neprofesionalnim izveštajima u kojima se njegovo ime pominje" u okviru istrage slučaja "Patrije", Mesić ističe da to što nije operativno učestvovao u procesu odlučivanja niti uticao na sedmočlanu komisiju ne znači da nije bio informisan o procesu.

"Posećivali su me predstavnici i jednog i drugog ponuđača (austrijske firme "Štejr"), u pravilu zajedno s ambasadorima svojih zemalja, i predstavljali mi, kao vrhovnom komandantu oružanih snaga, svoj proizvod. Ali niti sam na koga uticao pri donošenju konačne odluke, niti sam u tome učestvovao", ističe Mesić.

On "s ogorčenjem odbacuje sve insinuacije koje bi javnost trebale navesti na zaključak kako je pod istragom", odnosno koje veštom manipulacijom tekstovima i fotografijama, kao i naslovima, sugerišu da je osumnjičen za primanje mita.

"Poznati su mi detalji o tome ko je, kada i kako takve medijske manipulacije dogovarao, ali ih zbog stabilnosti države neću iznositi", navodi se izjavi.

On ne vidi nikakav problem da policija istraži ko je ulazio u kancelariju predsednika za vreme njegova mandata, odnosno 2007. kad je potpisan ugovor o kupovini 84 vozila "Patrije" za 112 miliona evra.

Mesić odbija i insinuacije kojima bi se njegova borba protiv korupcije želela prikazati kao posledica nezadovoljstva zbog toga što nije dobio svoj "deo kolača".

Posle početnih vesti da su istražioci Kancelarije za suzbijanje korupcije i organizovanog kriminala pregledali knjige posetilaca i izražavanja spremnosti na saradnju s Kancelarijom i ministra odbrane Ante Kotromanovića i Zlatka Gareljića, vojnog savetnika predsednika Josipovića, nema novih vesti ni informacija.

Istraga u Hrvatskoj odvija se u okviru istrage o korupciji u procesu nabavke Patrijinih vozila u Sloveniji, za koji je prvi osumnjičeni bio tadašnji i sadašnji premijer Janez Janša.

(Tanjug/MONDO)