• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Organizovani kriminal ne poznaje granice

Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić potpisao je danas sa kolegama iz Crne Gore i BiH, Ivanom Brajovićem i Sadikom Ahmetovićem zajedničku izjavu.

Izjava podrazumeva jačanje saradnje u borbi protiv terorizma, organizovanog kriminala, terorizma, granične sigurnosti i razmene iskustava u oblasti evropskih integracija.

Dačić je, posle trilateralnog sastanka na Zlatiboru, podsetio da organizovani kriminal ne poznaje granice i ocenio da je operativna policijska saradnja u toj oblasti imperativ savremenog trenutka.

On je ocenio da je saradnja ministarstva unutrašnjih poslova u regionu na izuzetno visokom nivou čak, kako je dodao, na mnogo višem nego na političkom.

"Mi smo na određeni način promoteri regionalne saradnje i za nas su ključni odnosi sa BiH, Crnom Gorom i naravno Hrvatskom, imajući u vidu pomešanost naroda u ove tri države", rekao je Dačić.

On je podsetio na rezultate u brojnim akcijama koje su zajedno sprovele policije iz regiona, a čiji su akteri bili pripadnici kriminalnih grupa iz država ex-Jugoslavije sa lažnim dokumentima, navodeći kao primer akciju u borbi protiv narkodilera "Beli slon", sprovedenu u Italiji.

Komentarišući utiske sa prvog sastanka ove vrste, koji pretenduje da postane tradicionalan, Dačić je naglasio da su se teme razgovora odnosile na borbu protiv organizovanog kriminala, posebno trgovine narkoticima, zajedničke rizike od terorizma i pristup problemu ilegalnih migranata koji preko zemalja regiona pokušavaju da idu ka EU.

"To je problem, pre svega, zbog nedovoljnog broja prihvatilišta, a EU nas sve više pritiska da imamo jaču kontrolu na granici, posebno ka Mađarskoj i Austriji", objasnio je Dačić.
"Naš zajednički stav je da je saradnja rezultirala brojnim uspesima i da je naš zajednički cilj iznad svega obezbeđivanje sigurnosti građana", rekao je on.

Takođe je potrebno uspostavljanje direktnih linkova na ministarskom i nivou direktora policija naših zemalja u cilju brže i bezbednije razmene podataka, kao i saradnja u Crnoj Gori za vreme turističke sezone, dodao je Dačić.

"Trudimo se da nastavimo putem evrointegracija. Evropske institucije na tom putu posebnu pozornost pridaju poglavljima 23 i 24, pa je razmena iskustava i na tom nivou od velikog značaja kako bismo se što pre našli u tom jedinstvenom prostoru - Evropskoj uniji", rekao je Dačić.

Brajović smatra da je na ovaj način ustanovljena dobra praksa u razmeni neophodnih iskustava, ocenjujući da je takva saradnja možda i "najprirodnija u oblasti sektora unutrašnjih poslova".

"Nema nijednog otvorenog pitanja iz ove oblasti kojim se ne bavimo kontinurano i u kojem ne postižemo dobre rezultate, ukuzujući jedni drugima na probleme u svim segmentima. Naša osnovna briga je sigurnost građana i borba protiv svih oblika kriminala", istakao je on.

Prema njegovim rečima,vizna liberlaizacija je označila mnogo lagodniji put i samopoštovanje građana zemalja u regionu.

Brajović se saglasio sa Dačicećem da je budućnost čitavog regiona u EU i da su zajednički granični prelazi izvanredni zbog povećane efikasnosti.

Ahmetovićevo mišljenje je da ovakav vid saradnje mora da bude kontinuiran, uz naglasak da se u BIH radi na izradi jednog dokumenta koji će se baviti pitanjem terorizma i biti podloga za novi pristup rešavanju probema ovog "fenomena".

Sve organizaovane kriminalne grupe imaju svoje ćelije u više zemalja za šta su dokaz akcije koje se završavaju hapšenjem pojedinaca iz svih zemalja regiona, dodao je Ahmetović.

Uveren da će ubrzo doći do otvaranja centra u Trebinju, gde bi se spojile granične policije i unapredile saradnju, Ahmetović je zaključio da je neophodno dalje unapređenje regionalne saradnje u cilju razmene iskustava.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image