• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Incidenti na suđenju Mladiću

Porodice žrtava dobacivale Ratku Mladiću. Mladić u kontaktu sa jednom od žena u publici zapretio prešavši rukom preko grla. Aplaudirao sudijama...Određena pauza dok se nisu smirile strasti. Svetski mediji obimno izveštavaju o suđenju i incidentima

Suđenje Ratku Mladiću, godinu posle njegovog hapšenja i izručenja Tribunalu, počelo je danas uz dobacivanja sa galerije gde sedi publika - uglavnom porodice žrtava iz BIH - ali i reakcijama samog Mladića.

Strani mediji javljaju da je sudija Alfonso Ori zbog toga pozvao obe strane da ne "uspostavljaju kontakt očima" i da "prekinu neprikladnu komunikaciju ko god da je inicira".

Agencija Rojters je javila da je Mladić u jednom trenutku uspostavio kontakt očima sa jednom od muslimanki u publici i prešao rukom preko grla, što je potom navelo sudiju Orija da odredi kratku pauzu i pozove prisutne da prekinu sa "neprikladnom komunikacijom".

Portparolka suda Nerma Jelačić nije mogla da kaže šta se tačno desilo. Na pitanje Tanjuga da li je tačno da je Mladić prešao prstom preko grla, ona je odgovorila:

"Ne mogu to da potvrdim. Samo mogu da potvrdim da je došlo do komunikacije između optuženog i osoba koje su se nalazile u javnoj galeriji, ali ne mogu da potvrdim šta se tačno desilo".

Inače, suđenje Mladiću odvija se u prepunoj sudnici, koju pored porodica žrtava prate i brojne novinarske ekipe.

Mediji su preneli da je Mladić aplaudirao sudijama prilikom ulaska u sudnicu pokazujući palčeve na gore.

"Jutranji list" navodi da je u sudnici bilo oko tridesetak porodica žrtava, većinom žena iz Srebrenice koje su stražari stalno smirivali jer su negodovale u pola glasa komentarišući postupak i svađajući se sa Mladićem gestovima preko neprobojnog stakla.

Jedna od majki srebreničkih žrtava je tokom izlaganja tužilaca nekoliko puta prošaputala "lešinaru," navodi Rojters.

AFP je javio da je Ori upozorio i Mladića i publiku da ne uspostavljaju kontakt očima.

"Za sada nećemo ništa preduzimati po tom pitanju, ali ukoliko se ovako nešto ponovi, moraćemo da stavimo nešto poput zaštitnog zida izmedu gospodina Mladića i galerije. Gospodine Mladiću, vas molim da se suzdržite od takve komunikacije i fokusirate na reči tužitelja", upozorio je Ori, a preneo hrvatski portal Indeks. hr.

Prema pisanju tog portala, Mladić je zatražio pauzu, a sudija je prihvatio zahtev i prekinuo izlaganje na 25 minuta.

Mladić koji je u 11 tačaka optužen za genocid, zločine protiv čovečnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja u BiH od 1992. do 1995. godine.

Svetski mediji danas opširno izvestavaju o početku suđenja Ratku Mladiću - zapadna štampa naziva ga "balkanskim kasapinom" i "pionirom etničkog čišćenja", a ruski mediji primećuju da je ratnog komandanta Vojske RS evropska javnost "već proglasila krivim".

Britanski Bi-Bi-Si (BBC), osim izveštaja sa početka suđenja, objavio je i Mladićev profil, opisujući ga kao "simbol srpske kampanje etničkog čišćenja Hrvata i Bošnjaka", zajedno sa Radovanom Karadžićem.

"Očigledni Mladićev motiv tokom rata bio je srpski nacionalizam. On je rat video kao priliku da se osveti za pet vekova okupacije od strane muslimana, Turaka. On je čak Bošnjake nazivao 'Turcima', koristeći taj termin da ih uvredi", navodi BBC.

Među "privatnim razlozima za Mladićevu okrutnost", BBC izdvaja samoubistvo njegove ćerke Ane 1994, te navodi da mnogi veruju da se ona na takav korak odlučila "pošto je saznala za zločine koje su počinile snage pod komandom njenog oca".

BBC, kao i Si-En-En (CNN) piše i o tragu koji je na Mladićevu ličnost ostavila smrt njegovog oca, partizana, 1945. godine, u obračunu sa ustašama. Mladić je tada imao dve godine.

Kad je reč o samom ratu u BiH, BBC navodi da Mladića "smatraju jednim od ključnih arhitekata opsade Sarajeva" i podseća kako je komandant Vojske RS, nekoliko sati pre pada Srebrenice, delio slatkiše deci iz tog grada koja su sa porodicama pošla u izbeglištvo.

"On je bio pionir tehnike poznate kao etničko čišćenje. Stotine hiljada ne-Srba proterano je iz svojih kuća u brutalnoj kampanji čiji je cilj bio da stvori etnički čiste srpske države u Hrvatskoj i Bosni".

"Bio je fanatičan, ali i neustrašiv - i to ga je učinilo narodnim herojem među onima koje je vodio. To takođe objašnjava kako je izbegavao hapšenje 16 godina“, zaključuje BBC.

Američki CNN i više medija u SAD - koji uglavnom prenose agencijske izveštaje o suđenju - nazivaju Mladića "balkanskim kasapinom".

"Bosanski mirovni pregovarač Ričard Holbruk jednom je opisao Mladića kao jednu od 'onih smrtonosnih kombinacija koje nam istorija ubaci s vremena na vreme - harizmatični ubica'", navodi CNN.

Američki dnevnik "Vašington post" piše da se žrtve plaše da bi "Mladić mogao da umre, što bi bilo veliko razočaranje za preživele u Bosni".

I ruski mediji izveštavaju o početku suđenja, pozivajući se uglavnom na agencijske izveštaje, i navode da će proces protiv njega biti jedan od najvećih u istoriji Haškog tribunala.

Ruski međi naglašavaju da je Mladić u evropskoj javnosti proglašen krivim iako suđenje tek počinje i da je odbijen zahtev njegove odbrane o izuzeću holandskog sudije Alfonsa Orija.

Takođe, ističu da Mladića mnogi građani Srbije i dalje smatraju herojem, kao i da je Srbija njegovim izručenjem ispunila jedan od ključnih političkih uslova za priključenje EU.

Austrijski dnevnik "Di prese", međutim, primećuje da je interesovanje za Mladiću u Srbiji "opalo".

"I dok je Mladić kao fantom u bekstvu godinama bio u glavnim vestima srpskih medija, usred izbora u Srbiji početak ovog suđenja izaziva samo površnu pažnju. Za razliku od Hrvatske, u kojoj generala Ante Gotovinu, zbog zločina protiv čovečnosti osuđenog na 24 godine zatvora, još obožavaju kao narodnog heroja, u Srbiji je interesovanje za Mladića, otkako je izručen Hagu, primetno opalo", navodi "Di prese".

Po austrijskom listu, "u prvim istupima pred Tribunalom, Mladić ne samo što se predstavio kao počinilac iz ubeđenja, već i kao nadobudni konfuzni starac".

"Kao ikona je u Srbiji u međuvremenu odslužio svoje. Ovo suđenje je za mnoge Srbe još samo ružno sećanje na ratnu deceniju 90-ih koju nastoje da potisnu iz sećanja", zaključuje austrijski list.

Nemačka štampa piše da će suđenje Mladiću "otvoriti neizlečive rane".

"Zidojče cajtung" u tekstu "Trka sa vremenom" objašnjava zašto Haški tribunal nema mnogo vremena za suđenje Mladiću.

Iznad teksta je fotografija velikog Mladićevog portreta naslikanog na jednom beogradskom zidu, koje je neko crvenom bojom dodao krvave oči i duge očnjake.

Švajcarski "Noje cirher cajtung" je objavio naslov "Mladić napokon na optuženičkoj klupi", ocenjujući da će "u Bosni ovaj proces otvoriti duboke i neizlečive rane, utoliko više što od Mladića ne treba očekivati kajanje".

"Otkako je uhapšen, ovaj borac za velikosrpske fantazije pravda svoja zlodela argumentom zastupanja legitimnih interesa srpskog naroda", zaključuje švajcarski list.

(Tanjug/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image