Portparol makedonskog MUP-a Ivo Kotevski je rekao i da je tokom jučerašnje policijske akcije "Raskoljnikov" izvršen pretres dva objekta kod Markove sušice, u okolini Skoplja, i u selu Nižepole u okolini Bitolja, i da su tom prilikom zaplenjeni kompjuter, dokumentacija i 19.000 evra.

Sve je povezano, kako kažu u policiji, sa samozvanom Ohridskom arhiepiskopijom.

Makedonska policija privela je juče desetak osoba bliskih Vraniškovskom, poglavaru Ohridske arhiepiskopije koja u Makedoniji nije zvanično priznata, a zatim je Vraniškovskom i još pretorici njegovih saradnika određen pritvor.

MUP je podneo prijavu protiv Udruženja za unapređenje građanskih i verskih sloboda "Anastasija" iz Nižepole, nevladine organzacije koju su formirali sledbenici Vraniškovskog, zbog toga što su navodno, on i njegovi saradnici sredstvima koje su stekli na nelegalan način preko tog udruženja hteli da kupuju imovinu u Makedoniji, na dve lokacije u Skoplju i jednoj u Štipu.

Vraniškovski je već osuđen na zatvorsku kaznu od 2,5 godine zbog zloupotrebe 250.000 evra crkvenog novca dok je bio vladika kanonski nepriznate Makedonske pravoslavne crkve.

Kako je izjavio Kotevski, deset od 19 osoba je juče privedeno, a nakon ispitivanja kod istražnog sudije oduzete su im putne isprave, dok će sud odlučiti da li će za ostalima biti raspisana poternica.

Sveti arhijerejski Sabor SPC saopštio je da je uznemiravajuća nova eskalacija progona sveštenstva Ohridske arhiepiskopije u Makedoniji i apelovao na domaću i međunarodnu javnost da to spreči.

Makedonski MUP navodi da je Vraniškovski, sa ciljem da legalizuje 250.000 evra koje je od 1988. do 2002. godine nezakonito stekao utajom na štetu MPC u dogovoru sa još 18 osoba, od 2007. do 2011. godine pustio u promet novac u vidu većeg broja sitnijih pojedinih transakcija.

Uplatu su izvršili na transakcijski račun Udruženja Anastasija sa sedištem u Nižepolje, kao i direktnom kupovinom poseda na ime na dvoje od prijavljenih osoba, inače rođaci Vraniškovskog.

"Sumnjamo da se radi o pranju novca, za pokušaj u pravni finansijski tok da se legalizuju novci koji su na kriminalni način stekli u periodu od 1998. do 2002. Indikativno je što taj dan nakon otvaranja transakcijskog računa samo u jedna dan izvršene su uplate od strane 16 osoba svi na istu sumu od oko 5.000 evra", izjavio je Kotevski.

Na konferenciji za novinare Kotevski je detaljno objašnjavao kako su ubacivana finansijska sredstva od 5. decembra prošle godine kada je otvoren račun nevladine organizacije Anastasija.

Kotevski je rekao da je bilo planirano da se tim novcem kupi delovni prostor u SKkplju, za što je potpisan preduslov za kupovinu a isto tako je Vraniškovski preko svog rođaka hteo da kupi i zemljište u okolini Skoplja koje bi bilo, kako je rečeno u policiji, za izgradnju crkve Pravoslavne ohridske arhiepiskopije. Za istu nameru je planirana i kupovina zemljišta u okolini Štipa.

"Na taj način prijavljeni, koristeći udruženje 'Anastasija' i kupovinom nekretnine hteli su da prikriju kretanje kriminalno stečenog novca i da ih ispred državnih organa prikažu kao legalne izvore i donacije", rekao je Kotevski.

(Tanjug)