• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Sedam decenija "Bitke na Kozari"

Već sedamdeset godina obeležava se stradanje iz 1942. kada je iz neprijateljskog obruča na Kozari uspelo da se probije tek 10.000 od ukupno 80.000 meštana i partizana.

Danas se navršava 70 godina od čuvene "Bitke na Kozari", u Drugom svetskom ratu, koja je zapamćena po velikom stradanju Srba iz Bosanske krajine u partizanskom zbegu, u kojem su ih skoro mesec dana u obruču držale nemačke i ustaško-domobranske jedinice.

Borci Drugog krajiškog odreda i manji deo zbega uspeli su 3. jula 1942. godine da probiju višestruki obruč, ali je na slobodnu partizansku teritoriju u pravcu planine Grmeč uspelo da izađe samo oko 10.000 od ukupno 80.000 meštana i partizana koliko ih je bilo u neprijateljskom okruženju.

Oko 68.600 ljudi, među kojima i brojne žene i deca, deportovano je za nekoliko dana u koncentracione logore u NDH - Jasenovac, Novu Gradišku i druge, i na prisilni rad u Nemačku i Norvešku.

Publicista Dragoje Lukić utvrdio je da je samo u Jasenovcu ubijeno više od 19.000 devojčica i dečaka sa teritorije tadašnje NDH, među kojima su većinom deca iz Potkozarja.

Povodom 70. godišnjice od bitke na Kozari, biće održan komemorativni skup i otvorena nova muzejska postavka u okviru Spomen kompleksu na brdu Mrakovica.

U beogradskom Narodnom pozorištu 1. jula je održana Svečana akademija, na kojoj je govorio predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, koji je i predsednik Organizacionog odbora za obeležavanje 70. godišnjice Bitke na Kozari.

I sećanje na kozaračku epopeju u književnosti i umetnosti, neguje se sedam decenija. Samo mesec i po dana posle bitke, književnik partizan Skender Kulenović, napisao je poemu "Stojanka majka Knežopoljka".

O tragediji Kozare, reditelj Veljko Bulajić je 1963. godine snimio film, po mnogima nabolji partizanski ratni film u regionu, koji je nagrađen i Zlatnom medaljom na festivalu u Moskvi.

Kozaračkim partizanima, antifašistima i njihovom komandantu dr Mladenu Stojanoviću posvećen je i film "Doktor Mladen" iz 1975. godine, reditelja Midhata Mutavdžića, po scenariju Rada Bašića. I taj film se smatra jednim od najboljih 50 filmskih ostvaranja u bivšoj SFRJ.

Poslednjih nekoliko godina govori se o pripremama za snimanje dva filma o Diani Budisavljević, spasiocu brojne kozaračke dece. Jedan film se priprema u Republici Srpskoj, a drugi u Hrvatskoj.

Budisavljevićeva, Austrijanka (po nekim podacima Nemica) udata za zagrebačkog lekara Srbina, kao i još oko 100 humanih ljudi su tokom Drugog svetskog rata spasili 12.000 dece bez roditelja deportovanih u toku bitke na Kozari u jasenovačke logore 1942. godine.

Budisavljevićeva je popisala svih 12.000 mališana u svoju kartoteku, kako bi im sačuvala imena i vratila ih posle rata roditeljima.

Osamdesetih godina otkriveno je da je tadašnji austrijski predsednik i bivši generalni sekretar Ujedinjenih nacija Kurt Valdhajm kao nekadašnji nacistički oficir bio umešan u ratne zločine na Kozari.

Posle tog otkrića knjige o kozaračkoj epopeji prevedene su na mnoge svetske jezike.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image