Sanader, kome se sudi za niz korupcionih afera, izjavio je to u prvom intervjuu otkako je 9. decembra 2010. godine, pred nalogom za hapšenje pobegao u Austriju, gde je dan kasnije uhapšen i lane izručen Hrvatskoj.

U razgovoru u emisiji HTV "Nedeljom u dva", on tvrdi da su njegovi problemi počeli kada je njegova naslednica na premijerskoj funkciji Jadranka Kosor naložila državnom tužiocu Mladenu Bajiću da ga progoni.

Sanader je rekao da sme govoriti o tužiocu Bajiću jer je on strana u postupku.

"U svakom procesu postoji tužilaštvo i odbrana. Oni moraju biti jednaki pred zakonom, na njih se ne sme vršiti nikakva prisila i to mi ne pada na pamet. Ali o metodama rada državnog tužioca ćemo itekako govoriti", rekao je ističući da Bajić vrši pritisak na svedoke i da protiv njega svedoče lica koja su pod istragom ili optužena u istim ili nekim drugim postupcima.

U optužbama na Bajićev račun Sanader je rekao da ga progoni po političkom nalogu.

"Otišao je predaleko i sada pokušava u nedostatku dokaza stvoriti utisak da sam kriv, a da sud tu nema šta više raspravljati", rekao je Sanader čiji su branioci podneli krivičnu prijavu zbog curenja detalja iz istraga koji su završavali u medijima.

"Do danas nema odgovora. A pre tri sedmice index.hr je objavio članak da postoji policijska istraga koja je utvrdila da je Bajić imao preko 500 kontakata s novinarkom Večernjeg lista Ivankom Tomom i urednikom Jutarnjeg lista Mladenom Plešeom", rekao je.

Na pitanje koji je Bajićev motiv da ga progoni, Sanader je rekao da ne zna. "Možda zato što mi je dolazio u kuću i poklonio mi dve slike pa ih sada želi natrag", rekao je Sanader koji je Bajića predložio za svedoka u postupku za "Fimi mediju" na okolnost njegove imovine.

Rekavši da se dok je bio premijer nije bavio sudstvom i da zato nije smenio Bajića, Sanader je negirao da je insistirao da se sudija Ivan Turudić, koji mu trenutno sudi za afere INA-MOL i Hypo, postavi za predsednika Županijskog suda u Zagrebu.

On je rekao da posao tužioca nije da osuđuje ljude, već da pomogne sudu da razreši slučaj, a da cifra od 97 odsto osuda na osnovu Bajićevih optužnica pokazuje nedemokratičnost suda i da je bivša Jugoslavija bila bolja od takvog sudstva.

Tvrdio je i da postoji "soba za ruženje Sanadera" u kojoj je pet ljudi s kompjuterima prikupljalo svu građu za slučajeve.

Rekao je da je bio okružen poltronima i da ne zna kad neko od njegovih bivših saradnika govori istinu, kad ga hvali ili kad ga napada.

Na pitanje o razlozima odlaska, rekao je da nije hteo pristati na ucenu koja je dolazila iz strane Slovenije i nekih u EU i da će o tome pisati u knjizi koja će izaći nakon što Hrvatska uđe u EU.

"Ja nisam hteo pristati na ono na što je pristala Jadranka Kosor, odnosno vezom slovenačkog teritorijalnog mora s otvorenim morem i zbog čega bi rezultat mogao biti da se Hrvatskoj uzme deo teritorija", istakao je Sanader.

On kaže da živi od poslaničke penzije i ženine plate što je oko 20.000 kuna (2.660 evra), a da advokati rade "pro bono", dok ne dobije proces.

Ističući da mu je zamrznuta sva imovina, Sanader je pitao da li je to pravedno suđenje ako ne može angažovati advokate i veštake i da se postupcima tužilaštva krše ustav i Konvencija o ljudskim pravima koju je potpisala i Hrvatska.

Na pitanje gde se vidi nakon pet godina, Sanader je rekao da se vidi u Zagrebu u poslu savetovanja koji je pokrenuo nakon odlaska iz politike i da su medijske spekulacije da se vraća u politiku.

On je uveren da će procesi koji se vode završiti pozitivno za njega.

Sanader je od sredine decembra 2012. na slobodi, a među uslovima nema zabrane istupanja u javnosti.

(Tanjug Foto AP)