Osim sela Virje Otoka, gde je poplavljeno sedamdesetak kuća, voda je poplavila i desetak kuća u Lovrečan Otoku, u kojima nivo vode prelazi jedan metar.

Na terenu je više od 100 spasilaca koji pokušavaju sanirati nasip, dok Interventna policija čamcima ide od kuće do kuće, pomaže ljudima i skuplja njihove stvari. Spasioci prevoze ugrožene do društvenog doma, odakle dalje idu vatrogasnim vozilima.

Zbog pucanja nasipa evakuisano je 150 meštana, dok ih je 150 otišlo ranije. Evakuaciju je naredio načelnik opštine Mirko Korotaj, koji ocenjuje da je šteta velika.

Voda je poplavila i 15 kuća u selu Otok Vratno, a meštani Pušćina, čije je kuće zahvatila voda nakon prelivanja preko nasipa, evakuišu se iz kuća, izveštavaju lokalni mediji.

Zbog povećanog nivoa vode zatvoreni su neki županijski putevi i granični prelazi sa Slovenijom, a "zečji" nasipi grade se duž cele Drave širom Varaždinske županije.

Špic vodenog talasa večeras prolazi zagrebačkim područjem, a tokom noći očekuje se njegov vrhunac na velikogoričkom području, dok će se tokom srede pratiti njegovo kretanje na području Sisačko-moslavačke županije.

Neki delovi Zagrebačke županije već su poplavljeni, a Sava se izlila na području oko naselja Brdovec, Orešje i Strmec. Poplavljeno je i igralište fudbalskog kluba "Podsused", kao i nekoliko ulica u Zaprešiću.

Oko 250 vatrogasaca iz Velike Gorice dežura i postavlja 2,5 kilometara nasipa, kako se ne bi ponovio scenario iz 2010. godine, kad je to područje bilo najjače pogođeno.

Preduzeće "Hrvatske vode" saopštilo je da opasnosti od prelivanja nema, s obzirom na to da je talas manji nego pre dve godine. Na tom području vrhunac bujice očekuje se u večernjim časovima.

Osim poplavljenih parcela na zagrebačkom području, problem je i prekid saobraćaja na putevima koji prelaze preko kanala Sava - Odra, kojim se izliva višak vode iz Save, pa se linije autobusa preusmeravaju.

Za sada nema problema na donjem toku Drava kod Osijeka i na Dunavu gde će špic vodenog talasa stići krajem sedmice, ali se procenjuje da bi on mogao vrlo brzo proći.

U poplavama u Sloveniji oštećeno je oko 2200 objekata, a materijalna šteta samo u severoistočnom delu zemlje iznosi oko 10 miliona evra.

Kako javljaju slovenački mediji, velika šteta je pričinjena i u drugim krajevima zemlje zbog odrona i oštećena puteva, mostova i druge infrastrukture.

Krajeve zahvaćene poplavama danas je posetio ministar saobraćaja i okoline Zvonko Černač, koji je izjavio da su bujice oštetile nekoliko hiljada stambenih i poslovnih objekata i da će se pomoć za sanaciju infrastrukture obezbediti iz zaliha i preraspodelom postojećih ulaganja.

Poplave u severoistočnom delu zemlje većinom je izazvao porast vodostaja Drave, a ministarstvo spoljnih poslova negiralo je navode o tome da su za štetu u zemlji krive loše komunikacije sa Austrijom, kroz koju ova reka protiče pre ulaska u Sloveniju, javila je Hina.

Poplave se, kako se tvrdi, nisu mogle izbeći jer su izazvane obilnim padavinama i viškom vode u akumulacijama.

Obilne padavine zahvatile su prethodnih dana i područje gornjeg toka Save u Sloveniji, odakle je visoki vodostaj sada stigao do Zagreba u Hrvatskoj, dok je ministarstvo bezbednosti BiH upozorilo da i u ovoj zemlji postoji opasnost od poplava.



(Tanjug)