HVO je granatiranje počela 8. novembra ispaljivanjem više desetina projektila u luk i kule, a most je u Neretvu srušen sutradan, podseća sarajevski Klix ba.

Ipak, most je rekonstruisan i potpuno obnovljen 2004. godine, a godinu kasnije je uvršten na UNESCO-ovu listu svetske baštine.

Trenutno se za rušenje Starog mosta sudi zapovedniku HVO-a Slobodanu Praljku pred Međunarodnim sudom za ratne zločine u predmetu "Prlić i ostali".



Večiti simbol grada na Neretvi sagrađen je između 1557. i 1566. godine. Njegovu gradnju je naručio otomanski vladar Sulejman Veličanstveni jer je bilo potrebno zameniti stari drveni viseći most.

Građenje je povereno Mimaru Hajrudinu, istanbulskom arhitekti i učeniku čuvenog Mimara Sinana.

Iako je malo zvaničnih podataka o njegovoj gradnji, pouzdano se zna da je most bio najveća lučna konstrukcija na svetu i jedna od najvećih graditeljskih poduhvata tog vremena.

Legenda kaže da je Hajrudin most morao sagraditi pod pretnjom smrću. Navodno je on na dan skidanja drvene konstrukcije pobegao iz Mostara iz straha da će se luk raspasti, a Sulejman svoj bes iskaliti na graditelju.

Luk je napravljen od kamena tenelija. Visina svoda je 28,7 metara, odnosno 21 metar iznad nivoa reke Neretve.

Za čuvare mosta izgrađene su dve kule, Halebija i Tara, koje su tokom turske vladavine služile kao skladište za oružje.

Stari most u Mostaru danas je stecište turista iz celog sveta.

(agencije/MONDO/Ilustracija: Guliver/Getty Images)