"To potvrđuje tvrdnje onih koji kažu da Haški tribunal nije sud, već da ispunjava unapred zadate političke zadatke", rekao je Dačić na početku sastanka sa šefom Euleksa Gzavijeom de Marnjakom danas u Vladi Srbije, prenosi Radio Slobodna Evropa.

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić ocenio je danas da jasno da je odluka Haškog tribunala o oslobođanju Ante Gotovine i Mladena Markača od krivice za progon srpskog stanovništva iz Kninske Krajine 1995. godine politička, a ne pravna.

"Današnja odluka Haškog tribunala neće doprineti stabilizaciji situacije u regionu, otvoriće stare rane, a Srbe u Hrvatskoj, mali broj njih koji je ostao tamo da živi, staviti u poziciju krivaca nad kojima i dalje svako može nekažnjeno da sprovodi svoju 'pravdu'", ocenio je predsednik Srbije u izjavi za javnost.

On je podsetio da je tokom operacije Oluja proterano preko 220.000 Srba i ubijeno na hiljade nenaoružanih muškaraca, žena i dece.

"Ko je za to kriv? Današnjom odlukom Haškog tribunala Hrvatska može legitimno da slavi najveći pogrom u svetu posle Drugog svetskog rata. Država koja ne dozvoljava ni porodicama nestalih Srba da utvrde gde se nalaze tela njihovih najmilijih", ukazao je Nikolić.

"Ako je do sada bilo razloga da verujemo onima koji su tvrdili da je Haški tribunal neutralan, pravičan i nešto više od suda Srbiji i srpskom narodu, najnovijom odlukom o oslobađanju ratnih zločinaca je to demantovano", naveo je Nikolić.

Predsednik Srbije je istakao da je srpski narod u novijoj istoriji bio žrtva genocida, najsurovijih zločina, progona i mučenja, a da su Srbi žigosani kao zločinci koji treba da se stide i ćute.

"To je paradoks koji više ne sme da se ponovi", istakao je Nikolić.

I predstavnici Srbije nadležni za saradnju sa Haškim tribunalom ocenili su danas da je odluka suda da oslobodi Antu Gotovinu i Mladena Markača skandalozna i da je njome tribunal izgubio svaki kredibilitet.

Bivši predsednik Srbije Boris Tadić ocenio je danas da je oslobađajuća presuda suda hrvatskim generalima "težak dan" za međunarodnu pravdu i poručio da Srbija ne sme da odustane od politike pomirenja.

Tadić je Tanjugu kazao da će ovakva presuda imati uticaja na buduće pravosudne institucije međunarodne zajednice, imajući u vidu, kako je istakao, razlog zašto su one formirane i "istovremeno njihovu misiju koja ovom presudom biva dovedena u pitanje".

"Ova presuda ima snažne socijalne implikacije, posledice u srpskom i hrvatskom društvenom prostoru zapadnog Balkana. Ono što je najopasnije sada je izvesni trijumfalizam koji se može videti u Hrvatskoj i s druge strane različite interpretacije predstave koje mogu uslediti u Srbiji", ukazao je Tadić, koji je i lider Demokratske stranke.

Prema njegovim rečima, Srbija je učinila mnogo prethodnih godina po pitanju pomirenja dve zemlje i približavanju dva društva. "Ono što izaziva bojazan kod mene je da sve to može na neki način biti poništeno upravo kao posledica jedne ovakve presude", napomenuo je Tadić.

On je istakao da danas u Srbiji mnogi postavljaju pitanje da li će i Srbi optuženi za ratne zločine biti u budućnosti oslobođeni, a ako ne da li je Haški tribunal institucija koja na objektivan način sudi, dodajući da je veoma opasno prejudicirati bilo kakvu odluku tog suda, a to se čak vidi iz ove presude.

Tadić je poručio da Srbija ne sme da odustane od prava da zagovara i dokazuje istinu o dešavanjima devedesetih i dodao da se "na taj način borimo za naslednike i porodice žrtava, ali i one koji žive kao Srbi, Hrvati, Albanci, Bošnjaci udaljeni od svojih matičnih država i kojima je sada najteže".

"Učestvujući u uspostavljanju politike pomirenja i razumevanja nakon surovih devedesetih godina moram da kažem da ne smemo odustati ni od verovanja da treba da živimo u pravednom društvu, da ne treba da odustanemo od institucija prava i pravde", napomenuo je Tadić, zaključujući da ni njega, kao ni većinu Srbije "ovakva presuda ne umiruje, naprotiv proizvodi vrlo teška osećanja".


(agencije/MONDO/foto: Beta, Emil Vaš)