• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dačić i Radmanović: Opredeljeni za EU

Predsedavajući Predsedništva Bosne i Hercegovine Nebojša Radmanović sastao se u Sarajevu sa predsednikom Vlade Srbije Ivicom Dačićem, kojem je zaželeo dobrodošlicu u BiH, ističući važnost susreta najviših predstavnika dve države.

Radmanović je zaželeo dobrodošlicu u BiH, ističući važnost susreta najviših predstavnika dve države.

"Svaka poseta predstavnika dve zemlje, pa i ova, pokazuje trend napretka u međusobnim odnosima dve zemlje", istakao je Radmanović, prenosi Onasa.

Radmanović je informisao Dačića o aktuelnoj političkoj situaciji u BiH, tekućim reformskim procesima u zemlji I očekivanjima u budućnosti u procesu evropskih integracija, saopštilo je Predsedništvo BiH.

On je izrazio zadovoljstvo budućom planiranom posetom Predsedništva BiH Srbiji tokom ove godine, na kojoj bi se izvršila rekapitulacija svih pitanja od interesa za dve zemlje i pokrenuli mehanizmi njihovog rešavanja.

Dačić je upoznao je Radmanovića sa unutrašnjom i političkom situacijom u Srbiji, procesom pregovora o statusu Kosova i Metohije, kao i zalaganjima Srbije za poboljšanje odnosa u regionu.

Dačić je ponovio čvrstu opredeljenost Srbije za daljim razvijanjem dobrosusedskih odnosa, mira, bezbednosti i stabilnosti u regionu.

Radmanović i Dačić su još jednom potvrdili zajedničku opredeljenost dve zemlje za evropski put i članstvo u EU, na čemu treba ubrzano raditi u interesu građana obe zemlje.

Oni su ocenili da razgovori, razmena mišljenja i zajedničko rešavanje svih otvorenih pitanja između dve zemlje doprinose produbljavanju prijateljskih odnosa naroda i građana I uklanjanju prisutnog nepoverenja iz prošlosti, kaže se u saopštenju.

Dačić će se, kako se očekuje, tokom dana sastati sa predsedavajućim Saveta ministara Vjekoslavom Bevandom i ministrom bezbednosti BiH Fahrudinom Radončićem.

Dačić je u Sarajevo doputovao kasno sinoć, a na aerodromu su ga dočekali Radončić i ambasador Republike Srbije u BiH Ninoslav Stojadinović, javila je Anadolija.

On je tom prilikom u kratkoj izjavi medijima rekao da je u Srajevo došao kao ministar unutrašnjih poslova, ali i istakao da će se ''sastati i sa ostalim kolegama''.

Inače, Bosna i Hercegovina je organizator Foruma MARRI, koji se održava u okviru predsedavanja Regionalnom inicijativom za migracije, azil i izbeglice.

Na Forumu učestvuju delegacije Srbije, Hrvatske, Crne Gore, Makedonije, Albanije i BiH, kao i predstavnici Međunarodne organizacije za migracije (IOM), Delegacije Evropske unije u BiH, Kancelarije Saveta Evrope i drugih međunarodnih organizacija i institucija.

Srbija je spremna da se problemu migracija, osim na nacionalnom, u potpunosti posveti i na regionalnom nivou, izjavio je Dačić, ističući da, s druge strane, jednostranim pritiscima i pretnjama suspenzijom vizne liberalizacije nije moguće postići očekivan rezultat.

Dačić je u obraćanju učesnicima Regionalnog foruma MARRI u Sarajevu rekao da bi trebalo unaprediti saradnju država našeg regiona u oblasti bezbednosti granica, koja će omogućiti lakše kretanje ljudi i efikasnije upravljanje migracijama.

"Srbija će nesumnjivo pružati dalju podršku i aktivno doprinositi razvijanju postojeće saradnje, kao i formiranju novih mreža nacionalnih eksperata za migracije“, rekao je on.

Srbija se u prethodnom periodu, prema njegovim rečima, suočavala sa dvostrukim problemom - s jedne strane povećan broj tražilaca azila u Srbiji, a s druge strane odlazak naših državljana u inostranstvo koji zloupotrebljavaju pravo na azil i pritisci Evropske unije da se taj broj što hitnije smanji.

„Srbija je preduzela niz konkretnih mera i broj lažnih azilanata u inostranstvu se ukupno bitno smanjio u odnosu na prethodne godine", obavestio je Dačić.

On je naveo da je broj lažnih azilanata iz Srbije u državama poput Belgije, Švedske, Švajcarske, značajno opao, i to kako zahvaljujući merama koje je sprovodila Vlada RS, tako i merama koje su uvele same ove države.

On je naveo primer Belgije koja je stavila Srbiju na listu sigurnih zemalja, preko direktive vlade Švedske koja je zabranila ulaska u zemlje Šengena na pet godina licima kojima je odbijen zahtev za azil, do i Šbajcarske koja je uvela 48-časovni postupak rešavanja pitanja azila.

Trend povećanja je jedino nastavljen u Nemačkoj gde je u 2012. bilo preko 8.000 zahteva za azil državljana Srbije, gotovo polovina više nego prethodne godine.

Međutim, tokom novembra i decembra, naglasio je Daćić, i u ovoj zemlji je zabeležen pad broja tražilaca azila i Srbija je prvi put od septembra 2012. napustila prvo mesto po ukupnom broju tražilaca azila.

"Smatramo da na ovaj problem efikasno utiču samo zajedničke mere i akcije i bolja saradnja između država, a da jednostranim pritiscima i pretnjama suspenzijom vizne liberalizacije nije moguće postići očekivan rezultat“, napomenuo je Dačić.

Dačić je u Sarajevu razgovarao i sa predsedavajućim Predsedništvu BiH Nebojšom Radmanovićem i predsedavajućim Savetu ministara BiH Vjekoslavom Bevandom.


(agencije/MONDO, foto: Beta/AP, Amel Emric)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image