On je novinarima u Skupštini Srbije rekao da će to biti njegov predlog u konsultacijama sa šefovima poslaničkih grupa koje očekuje do kraja ove nedelje ili početkom naredne sedmice.

"To će biti moj predlog. Videćemo da li možemo da usaglasimo kompletan dnevni red. Imam mnogo važnijih odluka o kojima Skupština treba da raspravlja, a to bi mogla biti jedna od tačaka dnevnog
reda", rekao je Stefanović.

Na pitanje da li će Nati Mesarović na toj sednici biti omogućeno da govori, Stefanović je rekao da Poslovnik to ne omogućava.

"To nije u skladu sa Poslovnikom, ali konsultovaću se s kolegama", rekao je Stefanović.

On je naveo da njemu lično nije stiglo pismo Nate Mesarović. Na pitanje da li će predsednik Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo Vladimir Cvijan biti kažnjen zbog izjava o Nati Mesarović, Stefanović je kazao da se kao predsednik parlamenta time ne bavi, kao ni kažnjavanjem.


Mesarević u pismu Skupštini Srbije negira odluku Ustavnog suda da nije izabrana po zakonu.

"U pismu se navodi da je njen izbor bio u skladu sa zakonom, da Ustavni sud nije mogao nikako da ga oceni kao suprotan Ustavu i da VSS nije mogao da predloži njeno razrešenje", rekao je o pismu Nate Mesarović predsednik parlamentarnog Odbora za pravosuđe Petar Petrović koji je za "Novosti" potvrdio da je pismo stiglo u Skupštinu u ponedeljak.

"Mesarović je pokušala da objasni da odluka USS nije bitna i da pretpostavljam, očekuje od Skupštine da je ne ispoštuje", rekao je Petrović i dodao da se Odbor o tom pismu neće ni izjašnjavati niti će ga dalje predstavljati poslanicima, jer to nije u obavezi.

On ističe i da pismo neće uticati na izjašnjavanje u Skupštini, jer poslanici moraju da ispoštuju odluku USS i razreše Mesarović.

List navodi da bi ova tačka dnevnog reda mogla da se nađe pred poslanicima za sedam do deset dana.

Sa druge strane "Blic" objavljuje reagovanje Nate Mesarović povodom izjave predsednika Skupštine Nebojše Stefanovića, a povodom optužbi predsednika Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo Vladimira Cvijana na njen račun.

Na pitanje "zašto SNS nije momentalno reagovao na izjavu Vladimira Cvijana da je Nata Mesarović takoreći šef mafije", Stefanović je ocenio tu izjavu kao nepromišljenu i neodmerenu uz ocenu da ta izjava "nije napravila veliku štetu za ovo društvo", podseća "Blic".

Mesarović kaže da navedenu ocenu smatra opasnom, jer ju je dao predsednik Skupštine, koja je najviše predstavničko telo i nosilac ustavotvorne i zakonodavnre vlasti u državi, dok je Cvijan izjavu dao kao predsednik Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo.

Mesarović smatra da te ocene i izjave imaju posebnu težinu, jer su ih dali nosioci najviših državnih funkcija, a ne u svojstvu člana političke partije. Ona dodaje i da se od predsednika parlamenta očekuje da poštuje sudsku granu vlasti i nosioce pravosudnih funkcija, navodeći i da "svojom ocenom predsednik Skupštine urušava ugled državnih organa i funkcije koju obavljam".

Mesarović navodi i da je netačna izjava da se ćutalo o spornom događaju i da je postupak pokrenula Demokratska stranka.

"Postupak je pokrenuo Vladimir Cvijan nakon događaja od 28.11. 2012. godine obraćajući se ministru pravde da pokrene disciplinski posutpak protiv sudije V.M. (sina sudije Nate Mesarović)" kaže Mesarović.

Ona napominje da je javni tužilac bio prisutan na pretresu i tražio da mu se dostave spisi predmeta i transkript, na osnovu čega je sam sačinio službenu belešku i zato nema potrebe da sudija sam podnosi krivičnu prijavu.

Mesarović navodi da je predsednik veća sačinio službenu belešku o događajima i činjenicama, a da se Kolegijum Višeg suda u Beogradu, Posebnog odeljenja za organizovani kriminal i ratne zločine, obratio Ministarstvu pravde, VSS i Advokatskoj komori 30.11.2012. godine, kao i predsedniku parlamenta.

"Najlakše je proverljiva činjenica kako su ovi podaci došli do DS o kojima ste svi vi imali prethodno saznanje, jer postoje transkripti sa dva glavna pretresa, a pretresi su javni", navodi Mesarović.

Demokratska stranka podnela je nedavno krivičnu prijavu protiv Cvijana zbog, kako je objasnio šef poslaničkog kluba DS Borislav Stefanović, pritiska koji je kao advokat vršio na sud u korist svog branjenika optuženog za šverc droge.

Prethodno je funkcionerka DS i bivša ministarka pravde Snežana Malović najavila podnošenje krivične prijave protiv Cvijana zbog krivičnog dela ometanja pravde.

Cvijan je negirao da je na bilo koga vršio pritisak i da je pogazio zakon na bilo koji način.

"Ni na koga nisam vršio pritisak i nisam pogazio zakon na bilo koji način. Ponosan sam na to. Sramotni napisi protiv mene, kojih je prethodnih dana bilo na svakom koraku u medijima, jesu najbrutalnija laž", naveo je Cvijan u pisanoj izjavi medijima.

Predsednik Liberalno demokratske partije Čedomir Jovanović izjavio je danas da će se ta stranka suprotstaviti inicijativi za prestanak funkcije Nate Mesarović, ocenivši da je ona žrtva "nesposobnosti DS i brutalnosti SNS".

"Mesarović je žrtva nesposobnosti DS da reformiše ovo društvo i izgradi normalnu zemlju i brutalnosti SNS koja nas svodi na Srbiju u kojoj će život uređivati radne grupe koje hapse, komisije koje ispituju ubistva novinara i potpredsednika vlade koji ne može da nabroji svoje funkcije", rekao je Jovanović novinarima u Skupštini Srbije.

LDP će se, prema njegovim rečima, suprotstaviti inicijativi "iza koje stoji SNS".

Jovanović je kazao da je to obaveza LDP ne zbog nekog ličnog i stranačnog interesa već zbog zaštite demokratskog poretka koji je delimično igrađen prethodnih godina.

"Mesarović nikada nije bila samo predsednik sudskog veća koje sudilo ubicama Zorana Đinđića i predsednica VŠ i VKS, ona je simbol srpskog pravosuđa. Neuspeh reforme pravosuđa je posledica nemoći političara odnosno DS da taj posao uradi i velikog otpora da Srbija bude moderna i uređena zemlja", rekao je Jovanović.

On smatra da se Mesarovićeva ne smenjuje zato što je Ustavni sud Srbije njenu ulogu ocenio neustavnom, već zato što je, odgovarajući na zahtev SNS, jedan član o izboru sudija proglasio neustavnim.

On je dodao da će smenom Mesarović najmanje izgubiti ona, ali da će Srbija izgubiti mogućnost da "neko normalan dođe na njeno mesto, jer niko normalan neće osuditi sebe na sudbinu Mesarović".


(MONDO/Agencije, foto: Tanjug,Filip Krainčanić)