• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

BiH: Haški optuženici traže novac od Hrvatske

Trojica Hrvata iz Bosne i Hercegovine, traže da im isplati po 51.000 evra za vreme provedeno u haškom pritvoru, piše "Večernji list".

Optuženi Berislav Pušić, Bruno Stojić i Valentin Ćorić žele da se nagode sa Hrvatskom, pa su taj iznos naveli u predlogu nagodbe koju su početkom godine podneli Opštinskom državnom tužilaštvu u Zagrebu.

Pušić, Stojić i Ćorić su članovi takozvane "Bosanske šestorke", odnosno bivši vojni i politički čelnici Herceg-Bosne optuženi za zločine protiv čovečnosti počinjene u okviru udruženog zločinačkog poduhvata protiv Bošnjaka i drugih nehrvata na područjima BiH koje su hteli da pripoje Hrvatskoj.

Prema pisanju zagrebačkog dnevnika, prema odluci Vlade bivšeg premijera Ive Sanadera iz marta 2004. "pripadnici Oružanih snaga ili tela vlasti Republike Hrvatske koji se temeljem odluke suda nalaze u haškom pritvoru/zatvoru" imali su pravo na 500 evra mesečnog džeparca.

Ministarstvo pravosuđa je taj novac trebalo da uplaćuje na pritvorski ili zatvorski račun optuženih. Oni ga, međutim, nisu dobili, niti su znali da na to imaju pravo, navodi list i podseća da je vlada sadašnjeg premijera Zorana Milanovića oktobra 2012. ukinula odluku Sanaderove vlade.

Dodaje se da za razliku od optuženih Hrvata iz BiH, generali Ante Gotovina i Mladen Markač nisu tražili isplatu tih zaostataka.

Prema informacijama "Večernjeg lista", država će navodno pristati na isplatu traženog novca.

List podseća da su prema istoj odluci Sanaderove vlade, porodice haških optuženika imale pravo jednom mesečno na plaćanje puta i troškova smeštaja u Hagu, a tu je odluku potpisala tadašnja potpredsednica vlade Jadranka Kosor. Ona je izjavila da je za sprovođenje te odluke bilo zaduženo Ministarstvo pravosuđa.

Tadašnja ministaka pravosuđa Vesna Škare-Ožbolt tvrdi da se novac u prvo vreme isplaćivao, a da ne zna zašto se kasnije od toga odustalo, navodi zagrebački dnevnik.

(Beta, foto: Guliver/Getty Images/Thinkstock/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image