Prema ideji minstarke Marić, takvo tužilaštvo bi trebalo da postoji u formi približno onoj u kojoj već deluju tužilaštva za organizovani kriminal, ratne zločine ili visokotehnološki kriminal.

"Porast nasilja na sportskim dešavanjima upućuje nas na odlučniju reakciju. Važno je reagovati ne samo radi jasne poruke već uznemirenoj javnosti ili kao odgovor na zahteve iz inostranstva, već je to nasušna potreba radi očuvanja sporta i bezbednosti samih sportista, odnosno svih onih koji bi želeli da rasterećeno sa svojim porodicama uživaju u sportskim nadmetanjima", istakla je Marićeva na sednici Nacionalnog saveta za borbu protiv nasilja u sportu.

U paketu mera prezentovanog na sednici, koju je na inicijativu Ministarstva omladine i sporta, sazvao predsednik Vlade Srbije Ivica Dačić, podrazumeva se da se kroz posebno odeljenje pri Javnom tužilaštvu osigura centralizovana i sinhronizovana saradnja MUP-a, tužilaštava i sudstva prema svakom incidentu odnosno u pravcu preventivnog delovanja.

Ministarka Marić već je ranije rekla da zakoni "protiv huliganizma" postoje samo ih treba primenjivati u punoj meri.

Na današnoj sednici Saveta konstatovano je da nasilje na sportskim terenima ugrožava nacionalne interese Srbije i da zahteva odlučnu i koordiniranu akciju institucija države i sportskih asocijacija.

"Ocenjeno je da treba pooštriti kaznenu politiku prema aktima nasilja i ažurnije procesuirati prekršajna i krivična dela. Ubrzo će biti formirana posebna tužilaštva i sudska odeljenja koja će procesuirati nasilnike na sportskim priredbama i biće pokrenuta inicijativa za izmene zakonskih i drugih akata kako bi se ubrzali procesi protiv nasilnika", navodi se u saopštenju Vladine kancelarije za medije.

Posebno je naglašeno da je potrebno eliminisati veliki uticaj organizovanih kriminalnih grupa koje zloupotrebljavaju navijače.

(Tanjug, foto: MN Press)