• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Berancima osim vode, preti i deponija

Izvor Tanjug

Zbog hidrične epidemije pomoć lekara potražilo 1.000 Beranaca, a sada im preti i zaraza zbog blokade deponije.

Nakon epidemije stomačnih tegoba u Beranama, u kojoj se razbolelo više od 1.000 ljudi, direktor Instituta za Javno zdravlje Boban Mugoša kazao je da se voda može koristiti samo kao tehnička i nikako za piće jer se pretpostavlja da se radi o hidričnoj epidemiji.

Mugoša je rekao da se radi o pogoršanoj higijensko-epidemiološkoj situaciji ali, da bi se potvrdila epidemija, moraju da se utvrde izvor infekcije i sam uzročnik-mikrobiološki agens, a za te analize je potrebno vreme.

On je istakao da se na osnovu toka epidemijskog procesa koji karakteriše naglo izbijanje i veliki broj inficiranih može zaključiti da se radi o epidemiji iz jednog izvora.

"Pošto je do povećanog obolevanja došlo neposredno posle havarije na sistemu vodosnabdevanja može se pretpostaviti da se radi o hidričnoj epidemiji", kazao je on.

Beranama, međutim, preti opasnost od zaraze i zbog blokade deponije na Vasovim vodama.

Ministar zdravlja Miodrag Radunović upozorava da otpad u Beranama predstavlja veliku opasnost i da je rizik od zaraze ogroman.

On je, kako prenose crnogorski mediji, kazao da pod hitno treba odblokirati deponiju i bez odlaganja sprovesti interventne mere, pa je apelovao na meštane Beransela, koji drže put do deponije u blokadi, da ga oslobode.

"Grad mora da se očistiti, pa neka posle vode svoju borbu sa lokalnom samoupravom o tome da li je deponija na pravom mestu ili nije. Ako se pojave, žutica, kolera i trbušni tifus katastrofalnim posledicama mogu da ugroze zdravlje svih stanovnika i Berana i regiona", upozorio je on.

Iz Komunalnog preduzeća u Beranama primorani su da otpad odvoze u druge gradove.

Direktorka tog preduzeća Milijana Vučeljić podseća da se od početka blokade puta ka deponiji kod Berana, 21. februara pa do danas, otpad odlagao u Rožajama, Andrijevici, Kolašinu i odvozio se u Bar.

"Zbog prevelike udaljenosti Bara od Berana nismo mogli da omogućimo kontinuitet pražnjenja komunalnih posuda i sakupljanja otpada na način koji bi omogućio da javne površine budu čiste i kontejneri prazni. Naprotiv, imamo situaciju da redovno odvozimo otpad za Bar, a i dalje su ogromne količine otpada na javnim površinama", objašnjava ona.

Meštanima Beransela, kažu njihovi predstavnici, takođe nije lako jer žive ugroženi dimom sa deponije.

Do juče se broj građana Berana koji imaju stomačne probleme popeo na više od 1.100, a iz Instituta za javno zdravlje juče je saopsteno da je voda sa vodoizvorišta Banjevac mikrobiološki neispravna zbog prisustva kolofornih bakterija.

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Iva

Takva je cela Crna Gora, prljava i nesigurna po zdravlje. Nikad vise tamo na more.

Caki

A šta bi sa onim evrima što su uzimali na ime ekološke takse za ulazak u crnu qoru? Sa tim parama moqli su da naprave pravu ekološku državu bez raznih zaraza i infekcija.

special image