Povodom obeležavanja Međunarodnog dana pismenosti, koji je obeležen 8. septembra, sprovodi se GIZ projekat "Podrška obrazovanju odraslih", a Azra Ramić, stručni saradnik na projektu, kazala je da je podatak o postotku nepismenih građana alarmantan i da ga treba ozbiljnije shvatiti.
"Potrebna su nam ključna sistemska rešenja, da naknadno sticanje osnovnog obrazovanja i u FBiH bude besplatno, kao što je to slučaj u RS", istakla je Ramić.
Savetnica federalnog ministra obrazovanja za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje Lejla Hamzagić-Kovačević poručila je da
Ministarstvo FBiH ima niz aktivnosti i programa čiji je cilj opismenjavanje stanovništva.
Neki od najznačajnijih su programi u vezi s inkluzijom, potom za opismenjavanje Roma i programi za naknadno sticanje osnovnog obrazovanja, rekla je povodom Međunarodnog dana pismenosti.
Ministar prosvete i kulture Republike Srpske Goran Mutabdžija kazao je da se bez popisa stanovništva, koji treba da bude održan u oktobru, i kvalitetnih statističkih pokazatelja ne može govoriti o tačnom broju nepismenih u Srpskoj.
On je istakao da je Zavod za obrazovanje odraslih akreditovao 13 institucija u RS za školovanje odraslih i do sada su 73 osobe prošle proces dodatnog obrazovanja.
Kako su preneli banjalučki mediji, u BiH još ne postoje tačni podaci o broju informatički nepismenih ljudi. Mladi u toj oblasti ne zaostaju za evropskim prosekom, ali, poznavanje gramatike i pravopisa je nešto s čim se mnogi ne mogu pohvaliti.
Tamara Pribišev Beleslin, profesorka Filozofskog fakulteta u Banjaluci, ističe da prepoznavanje slova i njihovo korišćenje nije dovoljno da bi se danas neko smatrao pismenim, a asistent na Fakultetu političkih nauka Đorđe Tomić kaže da je previše studenata koji "ne znaju da koristie osnovne alatke kod izražavanja, od pravopisnih i gramatičkih pravila do pravila ophođenja i službenog komuniciranja, a da ne govori o sposobnostima akademske diskusije."
Kada je u pitanju kompjuterska pismenost, postoji interesovanje za kurseve u kojima se uče osnove rada na računaru.
Iako se odavno u BiH školama izučava informatika, iz godine u godinu je sve više polaznika na raznim obukama iz te oblasti, gde mladi dominiraju.
Ispitivanje kompjuterske pismenosti među učenicima osnovnih i srednjih škola u Banjaluci, pokazuje da je stepen kompjuterske, medijske i internetske pismenosti kod mladih izuzetno visok a koordinatorka istraživanja Tatjana Duronjić kaže da tu BiH može biti zadovoljna, jer apsolutno ne zaostaje za evropskim prosekom.
Povodom Međunarodnog dana pismenosti saopšteno je da je u svetu oko 900 miliona nepismenih ljudi.
Prema podacima UNESCO i drugih međunarodnih organizacija, od ukupnog broja nepismenih u svetu dve trećine su žene, a 113 miliona su deca.
Bolan poraz Crvene zvezde u Milanu: Radonjićeva bomba nedovoljna, prolaz u Ligi šampiona nemoguća misija!
"Ovo je sramota za Ligu šampiona, nas ovde ne žele": Vladan Milojević prekinuo ćutanje u Milanu i žestoko udario
"Ma ovde nema govora, skočio sam sa stolice kad sam video": Srpski sudija zgranut gledao kako kradu Zvezdu
NOVO NA MONDO PORTALU: Probaj MONDO sudoku, svaki dan u 19h nova igra!
"Navijači nas već vide na fajnal-foru": Marinković zna da su igrači gladni, ali je oprezan