• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Alarmantno – u BiH čak 15 odsto nepismenih

Izvor Tanjug

Iako još nije poznat zvaničan podatak o broju nepismenih u BiH, podaci UNESCO pokazuju alarmantan broj - 15 odsto stanovništva je nepismeno.

Uzimajući u obzir migracije i životni standard u BiH postoje, međutim, strahovanja da bi predstojeći popis stanovništva mogao da pokaže još alarmantnije podatke, piše "Dnevni avaz".

Povodom obeležavanja Međunarodnog dana pismenosti, koji je obeležen 8. septembra, sprovodi se GIZ projekat "Podrška obrazovanju odraslih", a Azra Ramić, stručni saradnik na projektu, kazala je da je podatak o postotku nepismenih građana alarmantan i da ga treba ozbiljnije shvatiti.

"Potrebna su nam ključna sistemska rešenja, da naknadno sticanje osnovnog obrazovanja i u FBiH bude besplatno, kao što je to slučaj u RS", istakla je Ramić.

Savetnica federalnog ministra obrazovanja za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje Lejla Hamzagić-Kovačević poručila je da

Ministarstvo FBiH ima niz aktivnosti i programa čiji je cilj opismenjavanje stanovništva.

Neki od najznačajnijih su programi u vezi s inkluzijom, potom za opismenjavanje Roma i programi za naknadno sticanje osnovnog obrazovanja, rekla je povodom Međunarodnog dana pismenosti.

Ministar prosvete i kulture Republike Srpske Goran Mutabdžija kazao je da se bez popisa stanovništva, koji treba da bude održan u oktobru, i kvalitetnih statističkih pokazatelja ne može govoriti o tačnom broju nepismenih u Srpskoj.

On je istakao da je Zavod za obrazovanje odraslih akreditovao 13 institucija u RS za školovanje odraslih i do sada su 73 osobe prošle proces dodatnog obrazovanja.

Kako su preneli banjalučki mediji, u BiH još ne postoje tačni podaci o broju informatički nepismenih ljudi. Mladi u toj oblasti ne zaostaju za evropskim prosekom, ali, poznavanje gramatike i pravopisa je nešto s čim se mnogi ne mogu pohvaliti.

Tamara Pribišev Beleslin, profesorka Filozofskog fakulteta u Banjaluci, ističe da prepoznavanje slova i njihovo korišćenje nije dovoljno da bi se danas neko smatrao pismenim, a asistent na Fakultetu političkih nauka Đorđe Tomić kaže da je previše studenata koji "ne znaju da koristie osnovne alatke kod izražavanja, od pravopisnih i gramatičkih pravila do pravila ophođenja i službenog komuniciranja, a da ne govori o sposobnostima akademske diskusije."

Kada je u pitanju kompjuterska pismenost, postoji interesovanje za kurseve u kojima se uče osnove rada na računaru.

Iako se odavno u BiH školama izučava informatika, iz godine u godinu je sve više polaznika na raznim obukama iz te oblasti, gde mladi dominiraju.

Ispitivanje kompjuterske pismenosti među učenicima osnovnih i srednjih škola u Banjaluci, pokazuje da je stepen kompjuterske, medijske i internetske pismenosti kod mladih izuzetno visok a koordinatorka istraživanja Tatjana Duronjić kaže da tu BiH može biti zadovoljna, jer apsolutno ne zaostaje za evropskim prosekom.

Povodom Međunarodnog dana pismenosti saopšteno je da je u svetu oko 900 miliona nepismenih ljudi.

Prema podacima UNESCO i drugih međunarodnih organizacija, od ukupnog broja nepismenih u svetu dve trećine su žene, a 113 miliona su deca.

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

ironija

Ali zato ostalih 85 odsto su poliglote, govore tečno 3 "jezika" a možda znaju i neki strani

special image