Oni su pobacali cveće i uklonili 13 sveća koje je neko postavio rano jutros.
Predsednik karlovačkog udruženja branitelja Alojzije Čerkez polaganje cveća i paljenje sveća ocenio je kao "provokaciju koju treba u korenu saseći", prenosi HRT.
Mi Hrvati i branitelji uvek smo bili za mir, ali ako te neko dira i pecka onda mu moraš stati na put, poručio je.
U ime udruženja Hrvatski domobran potpredsednik Vjekoslav Car rekao je da se to neće ponoviti naredne godine, najavivši da će se građani, ako vlasti to ne žele da spreče, sami organizovati i od 20. do 23. septembra će uvesti stalne patrole na mostu.
Berislav Mikšić je u ime Udruženja ratnih jedinica i Udruženja 129. brigade posebno zamerio što su lampioni sa svećama postavljeni na javnoj površini.
Mi nismo protiv toga da neko od rodbine žali za nekim ko je u toj akciji poginuo, ali ovo se na javnoj površini i ovako tokom noći ne bi smelo dozvoliti, jer je to čista provokacija, kazao je.
Prema navodima iz optužnice hrvatskog pravosuđa iz 1992. godine, otkad se taj zločin i procesuira, žrtve su ubijene iz automatske puške, a na mostu su ranjena još dvojica zarobljenih rezervista JNA.
Prema podacima Dokumantaciono-informativnog centra Veritas, pripadnici MUP-a i Zbora narodne garde Hrvatske su ispred mosta zaustavili dva vojna kamiona u kojima su se iz jedne u drugu kasarnu prevozili pripadnici aktivnog i rezervnog sastava JNA. Oni su, posle pregovora i obećanja hrvatske strane da će biti pušteni na slobodu, odložili oružje.
Odmah po predaji grupa zarobljenika, uglavnom aktivnih pripadnika JNA, odvezena je u policiju, a druga - 17 vojnika srpske nacionalnosti, uglavnom rezervisti iz kordunaškog mesta Krnjak, sprovodena je pešice preko mosta.
Kad su stupili na Koranski most, uniformisana lica sa fantomkama na glavama likvidarala su njih 13, među kojima i nekoliko u ležećem položaju, a većinu hicima iz automatskog oružja u stojećem položaju, naveo je Veritas.
Od četvorice preživelih, trojica, među njima i jedan sa teškim povredama, spasili su skokom sa mosta.
Tadašnje Okružno tužilatvo u Karlovcu, maja 1992, podiglo je optužnicu protiv Mihajla Hrastova, pripadnika "posebne jedinice policije Policijske uprave Karlovac", zbog krivičnog dela "protiv čovečnosti i međunarodnog prava - protivpravnim ubijanjem i ranjavanjem neprijatelja".
Po navodima hrvatskog pravosuđa, Hrastov kojem se sudilo u nekoliko navrata, posle dobijanja zadatka da sa svojom grupom na mostu čuva i sprovede u policiju grupu vojnika koji su predali oružje, u njih je pucao. Karlovačko tužilaštvo smatra da se radilo o likvidaciji ratnih zarobljenika, za šta je propisana kazna od najmanje deset godina zatvora.
Hrastov je u pritvoru bio najpre šest meseci 1992. i ponovno od maja 2009. do kraja 2010. godine. On je nakon tri oslobađajuće presude, odlukom Vrhovnog suda osuđen na sedam godina, a iz zatvora u Lepoglavi je izašao krajem decembra 2010. godine.
Ustavni sud Hrvatske je slučaj "Koranski most" vratio Vrhovnom sudu na ponovno odlučivanje i pred izmenjeno sudsko veće. Početkom septembra 2012. Vrhovni sud je Hrastova proglasio krivim zbog "protivpravnog ubijanja i ranjavanja neprijatelja" i osudio ga na četiri godine zatvora, i on je sada na slobodi.
Prema podacima Veritasa, pred Opštinskim sudom u Karlovcu, koji je nadležan i za opštinu Krnjak odakle su ubijeni i ranjeni, vodi se parnični postupak po tužbi preživelih i porodica likvidiranih, protiv države Hrvatske za naknadu štete.
Partizan razbio Zvezdu i odigrao najbolji meč sezone! Obradovićev tim dominirao, Grobari slavili pred Delijama
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
"Trebalo je da ubacim 30 poena, neće niko da nas sažaljeva": Petrušev o porazu od Partizana za otrežnjenje!
Mondo ukrštenica za 22. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Nemačka se priprema za rat sa Rusijom! Napravljen tajni plan, evo kako će postupiti u slučaju eksalacije sukoba