Kabinet poglavara IZ u BiH je saopštio da "nije potrebno podsećati na tužnu činjenicu da je stanje sa islamskim zajednicama u Srbiji već duži niz godina opterećen podelama, prouzrokovanim, kako tvrdi, uplitanjem faktora izvan same zajednice, kao i ishitrenim potezima u samoj zajednici".

Ocenjuje se da je reč o neosnovano iznetim optužbama na račun sandžačkog muftije Zukorlića kojima je, kako se navodi, naneta šteta i organima i institucijama Islamske zajednice u Srbiji u celini.

"Takva situacija je proizvela nestabilnost i podele, koje su, nažalost, pustile duboko korene. Stoga, diskvalikacija, kao sredstvo obračuna, neće doprineti vraćanju poverenja i jedinstva među muslimanima u Srbiji i u njihovim institucijama", navodi se u saopštenju objavljenom na sajtu Islamske zajednice u BiH.

Kavazović je istovremeno pozvao "aktere ovih dešavanja u Sandžaku" da se okrenu razgovorima u organima i ustanovama Islamske zajednice i da na tragu zaključaka Rijaseta Islamske zajednice u BiH od 18. septembra ove godine pokušaju da iznađu rešenja za nagomilane probleme muslimana u tom delu Srbije.

Kavazović je pozvao sve muslimane da daju podršku Radnoj grupi Rijaseta IZuBiH, a čiji je zadatak da, kako se navodi, sprovede temeljne razgovore o uspostavljanju jedinstva u Islamskoj zajednici u Srbiji, na osnovama Ustava Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini.

"Reis-ul-ulema poziva sve strane da se uključe u te razgovore i da pomognu da se dođe do rešenja, a da pri tome vode računa da se čuva čast i obraz među braćom i sestrama. Popravljanje stanja među muslimanima Sandžaka je obaveza svih nas, a istrajavanje na inatu i podelama ne donosi nikakve koristi i u krajnjem je odstupanje od islamskih načela i suneta časnog Poslanika", navodi se u saopštenju iz kabineta poglavara bošnjačkih muslimana.

U Srbiji deluju dve islamske zajednice - Zukorlićeva Islamska zajednica u Srbiji i Islamska zajednica Srbije koju predvodi reis ul ulema Adem Zilkić. Do podele je došlo početkom oktobra 2007. godine kada je grupa imama iskazala nepoverenje muftiji Zukorliću i priklonila se ranije formiranom Rijasetu Islamske zajednice Srbije pri beogradskoj Bajrakli džamiji.

Predstavnici dve islamske zajednice su ranije bili u čestom sukobu, ne retko i oružanim, zbog prevlasti nad vernicima, ali i zbog vakufske (zadužbinske) imovine.

Pre više godina Dijanet, odnosno Uprava za vere pri turskoj vladi pokrenula je iniciajtivu za pomirenje muslimana u Sandžaku. Ta inicijativa prošle sedmice je dobila legitimitet formiranjem Radne grupe Rijaseta IZuBiH koja će raditi na ponovnom uspostavljanju jedinstva Islamske zajednice u Srbiji.