• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Krenuo popis u BiH, zasad bez većih poteškoća

Izvor Beta

Prvi dan popisa stanovništva u Bosni i Hercegovini, prvog nakon 22 godine, protekao je prema planu, uz manje probleme u pojedinim opštinama.

Srpske izbeglice pozivaju na učešće


Koalicija udruženja izbeglica danas je pozvala sve građane koji su na privremenom radu u Srbiji da učestvuju na popisu u BiH. Koalicija je u saopštenju navela da se radi o velikom broju građana koji deo godine žive u BiH i imaju nameru da se vrate u svoje mesto stanovanja kada se otvore nova radna mesta i stvore drugi socijalno-ekonomski uslovi. Građani koji se nalaze u Srbiji ili u trećim zemljama, a deo godine žive u BiH i imaju nameru da se vrate u BiH, mogu se popisati tako što će članovi domaćinstava punoletnom članu, koji je u vreme popisa u BiH, dati JMBG ili datum i vreme rođenja ili tako što će punoletni član otići u BiH i u saradnji sa lokalnim popisnim komisijama popisati sebe i ostale članove domaćinstva. Građani koji su odsutni više od 11 meseci mogu se popisati putem posebnog obrasca i oni neće biti deo stalno nastanjenog stanovništva BiH, navela je Koalicija.

Prema informacijama sarajevskog portal Klix.ba, čiji su reporteri boravili na terenu sa popisivačima u sarajevskoj Mesnoj zajednici Marijin Dvor i ono što su, kako se navodi, mogli videti je da su popisivači u stalnom kontaktu s instruktorima, koji su na raspolaganju za brojna pitanja.

Građani su im se, dodaju, uglavnom obraćali i pitali mogu li oni biti popisani u tačno određeno vreme, jer se spremaju na put ovih dana. Drugih zahteva, kažu, nije bilo.

Slično je i u ostalim mesnim zajednicama, odnosno sarajevskim opštinama.

Manjih poblema bilo je, recimo, na području Modriče, gde se nije počelo na vreme u svim popisnim krugovima, preneli su banjalučki mediji.

Predsednica Popisne komisije u tom mestu Julka Novaković je rekla da je razlog kašnjenja prigovor Bošnjaka na broj popisivača iz reda tog naroda.

Popis obavlja 18.500 popisivača na terenu, 2.500 instruktora popisivača, a za posao popisivača u BiH se do sada prijavilo ukupno 28 hiljada osoba.

U Zakonu o popisu stanovništva predviđene su prekršajne sankcije za građane koji netačno odgovore na pitanja tokom popisa, a sankcije se kreću od 100 do 10.000 KM.

Sprovođenje popisa u BiH godinama je bilo predmet spora jer političke stranke nisu mogle da se dogovore treba li čekati da se u potpunosti sprovede Aneks 7 Dejtonskog mirovnog sporazuma, kojim se predviđa pravo na bezuslovan povratak izbeglica svojim predratnim domovima.

Polemike je izazvalo i definisanje pitanja o etničkoj i verskoj pripadnosti njenih stanovnika, kao i o jeziku kojim govore.

Posle brojnih rasprava usvojen je takozvani otvoreni model izjašnjavanja o tim pitanjima. To znači da će svaki ispitanik odgovore definisati kako želi i neće mu se sugerisati nijedan modalitet izjašnjavanja.

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik pozvao je građane da se odazovu popisu stanovništva i da se obavezno izjasne o svojoj nacionalnoj, jezičkoj i verskoj pripadnosti.

Prema poslednjem popisu stanovništva iz 1991. godina, u BiH je živelo 4,377 miliona stanovnika, od toga 43,47 odsto muslimana, 31,21 odsto Srba, 17,38 odsto Hrvata, dok su ostatak činili pripadnici manjinskih naroda.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image