"Na zapadnom Balkanu je toliko dugo bilo konflikata i ljudi su nekad cinični i pesimisti, ali pogledajte u prošlost i vidite koliko je sadašnjost bolja i kako još bolja može biti budućnost", rekao je Bler na završnoj ceremoniji Balkanskog festivala mira, povodom Međunarodnog dana nenasilja.

Bler je rekao da je za mir i stabilnost u svetu potrebna jaka Evropa koja mora da se reformiše kako bi prevazišla probleme sa kojima se suočava, ali i jaka SAD, koja će uspeti da bude partner Evropi u trci sa sve moćnijom Kinom.

On je rekao da istok i zapad moraju da sarađuju jer nijedan svetski izazov- klimatske promene, problemi sa Severnom Korejom, Iranom, na istoku- ne može biti rešen ako Kina i SAD ne sarađuju.

"Kad se globalna promena moći desi, a desiće se jer SAD više neće biti globalni lider, već će to verovatno biti Kina, uvek dolazi do konflikta. Zato nam je potrebna jaka SAD, stabilna Kina, kako bi istok i zapad bili partneri", primetio je Bler.

Prema njegovimr ečima, za mir je potreban prosperitet koji je nemoguće postići ako ne postoje jake države i vlade koje će umeti da donose teške ali ispravne odluke.

On je rekao da svet globalnih komunikacija i tehnološke povezanosti ne znači i stvarnu povezanost među ljudima i istakao da je na nama da srušimo zidove i vaspitamo omladinu da prepoznaje različitost kao šansu za saradnju, a ne kao pretnju.

Bler smatra da je jedan od najvećih problema u svetu ekstremizam zasnovan na religiji i da je ključno obrazovanje mladih koji će naučiti da budu "otvorenog uma".

"Svet u kojem zivimo je svet u kojem svi moramo da sarađujemo. I ključno je pitanje da li na druge osobe, koje se razlikuju od nas, gledamo kao na pretnju ili kao na šansu, da li razumemo da smo u modernom svetu jači ako učimo jedni od drugih", rekao je Bler.

On je rekao da je optimista i da veruje da će, ako nacije budu sarađivale, prosperitet i mir biti zagarantovani.

Na završnoj večeri Balkanskog Festivala mira, koji je organizovao indijski biznismen Subrata Roj, govorio je i makedonski premijer Nikola Gruevski koji je naglasio da je EU najuspešniji aktuelni mirovni projekat i poručio da proširenje EU neće biti kompletno sve dok sve zemlje zapadnog Balkana ne pristupe Uniji.

Prethodno su Bler i Gruevski imali bilateralni sastanak u zgradi vlade gde su razgovarali o NATO i EU integraciji, svetskim ekonomskim tokovima i unapređivanje uslova za ekonomski rast i razvoj.
Bler se sastao i sa makedonskim predsednikom Đorđem Ivanovim.

Makedonija je dobila kandidatski status za EU u 2005 godine, kada Bler je bio premijer Velike Britanije, a njegova zemlja je predsedavala Evropskom unijom.

Subrata Roj je u Makedoniji zapoceo investicije u oblasti poljoprivrede i najavio izgradnju luksuznog turistickog kompleksa kod Ohridskog jezera.

Kaže da je Makedonija prva drzava na Balkanu u koju ce ulagati, a vec je posetio Grcku, dok ce njegov tim u novembru obici hrvatsko primorje.

U intervju za Sitel televiziju Roj je rekao da još nije razmatrao Srbiju kao zemlju za ulaganje, ali da ce sledeće godine proceniti okolnosti za investiranje, pogotovo u poljoprivredu.