Vilhelm je rekao da je budućnost te ujedinjene Nemačke u složnoj Evropi koja je svesna svoje odgovornosti, istakavši da "i Srbija vidi svoju budućnost u Evrpskoj uniji" i da je nova srpska vlada značajno unapredila Srbiju na putu ka EU.

On je podsetio da su se 19. oktobra 2012. godine premijer Srbije i kosovski premijer prvi put sastali u Briselu uz prisustvo visoke predstavnice EU Ketrin Ešton, a da je sporazum o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine, potpisan 19. aprila, otvorio put za pozitivnu odluku Evropskog saveta krajem juna.

"Čvrsto sam uveren da će Evropski savet 20. decembra definitivno odrediti datum za početak pristupnih pregovora sa EU", istakao je nemački ambasador.

On je zahvalio srpskoj vladi na odlučnosti u vezi sa kosovskim pitanjem i na rešenosti da se stvori preduslov za početak pristupnih pregovora, primetivši da je na današnji dan pre tačno godinu dana takav napredak bio potpuno nezamisliv.

Govoreći o ujedinjenju Nemačke, Vilhelm je rekao da se 3. oktobra 1990. godine se Nemačka, koja je nakon Drugog svetskog rata bila podeljena na dve države, u miru ponovo ujedinila i postala jedna država".

Budućnost te ujedinjene Nemačke, kako je naveo, leži u složnoj Evropi koja je svesna svoje odgovornosti, a Ustav SR Nemačke jasno nalaže da treba da, u ujedinjenoj Evropi, služi miru u svetu.

Na kraju, Vilhelm je nazdravio nemačko-srpskom prijateljstvu podigavši čaše zajedno sa predsednikom Skupštine Srbije Nebojšom Stefanovićem.

Prijemu su prisustvovali predstavnici srpskog državnog vrha, ministar privrede Saša Radulović, savetnik predsednika Srbije Marko Đurić, državni sekretari, šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport, bivši predsednik Srbije Boris Tadić predstavnici diplomatskog kora i verskih zajednica, kao i mnogobrojne ličnosti iz političkog, kulturnog i javnog života.

Trećeg oktobra 1990. godine zvanično su ujedinjene Zapadna i Istočna Nemačka, što je bio istorijski događaj ne samo za Nemce već i za međunarodnu zajednicu, kojim je i formalno označen kraj "hladnog rata" između Zapada i Istoka.

Simboličan zaokret se desio godinu dana ranije, kada je između 8. i 9. novembra 1989. godine srušen 156 kilometara dug Berlinski zid, koji je skoro tri decenije delio taj grad i zemlju na istočni i zapadni deo.